Irak'ta rehine krizi: 53 ölü

Saddam Hüseyin’in doğduğu kent olan Tikrti’te il meclisi binası silahlı kişiler tarafından basıldı. Saldırıda 53 kişi öldü.

29.03.2011 - 14:16

Irak'ta rehine krizi: 53 ölü

Irak'ın devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in memleketi Tikrit'te silahlı kişiler, il meclisi binasına baskın düzenleyerek, bazı yöneticileri kişileri rehin aldı.

İçişleri bakanlığına bağlı korumalarla saldırganlar arasında çıkan çatışmada 53 kişi öldü. Hükümet sözcüsü Muhammed el Asi 65 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Çatışmaların binadaki bazı binalarda halen sürdüğü belirtiliyor.

Irak'ın Tikrit kentinde silahlı kişilerin il meclisi merkezine düzenlediği saldırıda ölenlerin sayısının 34'e yükseldiği bildirildi.

Irak hükümet sözcüsü, saldırıda ölenlerin sayısının 34'e yükseldiğini ve ölenler arasında 3 bölge konsey üyesinin olduğunu belirtti.

Selahaddin bölgesi sağlık merkezi yetkilisi Cesim el Dulaimi ise saldırıda ölenlerin sayısının 45'e yükseldiğini, ölenler arasında konsey üyelerinin yanı sıra 7 saldırganın bulunduğunu söyledi.

Iraklı birliklerin silahlı kişilerin kuşatmasını sona erdirdiği bildirildi.

Selahaddin bölgesi medya danışmanı Muhammed el Asi de saatler süren baskında 65 kişinin de yaralandığını belirtti.

El Asi ve Selahaddin Valisi Ahmed Abdullah, ölenler arasında 3 bölge konsey üyesinin olduğunu doğruladı. Üyelerden birinin, Irak'taki El Kaide örgütüne karşı fikirleriyle tanındığına dikkat çekildi.

Ölenler arasında 30 yaşındaki Reuters muhabiri Sabah el Bazee'nin de bulunduğu belirtiliyor.

Güvenlik yetkilileri, saldırıdan Irak'taki El Kaide örgütünü sorumlu tutuyor.

Bu arada, Irak devlet televizyonu, saldırıda ölenlerin sayısının 38'e yükseldiğini bildirdi. Haberde, en az 67 kişinin de yaralandığı kaydedildi. Bomba yüklü araçlar ve üzerlerindeki bombalarla bir grup silahlı kişinin, binaya baskın düzenlediği ve binadakileri rehin aldığı belirtilmişti.

Yetkililer olayın geçen yıl Bağdat'ta bir kiliseye düzenlenen saldırıya benzediğini belirtiyor. Geçen yıl Ekim ayında militanlar kiliseye pazar ayini sırasında saldırmış ve içerdekileri rehin almıştı. Güvenlik güçlerinin rehineleri kurtarmak için düzenlediği operasyonda 50'nin üzerinde kişi hayatını kaybetmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...