Irak'ta teknokrat hükümete 16 yeni bakan

Irak'ta Başbakan Haydar el-İbadi'nin 16 bakandan oluşan teknokrat hükümetinde yer alacak isimler belli oldu. Hükümette Şiilerin ağırlıklı olarak yer alması için 15 gündür "Yeşil Bölge"de çatır kuran Sadr dün eylemi sona erdirdi.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 01.04.2016 - 11:33

Irak'ta teknokrat hükümete 16 yeni bakan

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin 16 bakandan oluşan yeni kabinesinde, Dışişleri Bakanlığı'na Irak Kraliyet ailesinden Eş-Şerif Ali Bin Hüseyin ve Petrol Bakanlığı'na Musullu Nezar en-Numan'ın aday gösterildi.

Irak Başbakanı İbadi'nin parlamentoya sunduğu yeni kabinesinde birleştirilen Maliye ve Planlama Bakanlığı'na, 2003'te Savunma ve Ticaret, 2004'te İyad Allavi başkanlığında oluşturulan geçici hükümette Maliye Bakanlığı görevlerinde bulunan Ali Abdülemir Allavi, İmar Bakanlığı'na da Kürt asıllı Hoşyar Resul aday gösterildi.

DIŞİŞLERİ BAKANI ADAYI KRALİYET AİLESİNDEN

Başbakan İbadi'nin vadettiği reformlar çerçevesinde teknokratlardan oluşturulan listede Dışişleri Bakanlığı için aday gösterilen isim, Irak Kraliyet ailesinden Eş-Şerif Ali Bin Hüseyin olurken diğer adaylar ise şu şekilde:

"Ulaştırma Bakanı Basra Üniversitesi'nde Öğretim üyesi olan Yusuf el-Esedi, Yüksek Öğretim Bakanı Abdülrezzak el-İsa, Eğitim Bakanı Salih el-Cuburi, Adalet Bakanı Muhammed Nasrallah, Su Kaynakları ve Tarım Bakanı Hasan el-Cenabi, Elektrik Bakanı Hristiyan bir isim olan Ala Deşr Zamil, Çalışma ve Göç Bakanı Vefa Cafer Mehdavi, Sağlık Bakanı Ala Gani ve Gençlik, Kültür ve Turizm Bakanı da Akil Mehdi."

PETROL BAKANI MUSUL'DAN

Ülkedeki en önemli bakanlıklardan Petrol Bakanlığı'na Musul Üniversitesi'nde Öğretim üyesi olan Nezar Muhammed en-Numan aday gösterildi.

İbadi'nin sayısını 22'den 16'ya düşürdüğü yeni kabinede Ticaret ve Sanayi Bakanlığı'na henüz aday gösterilmezken, Savunma ve İçişleri bakanlarının ise ülkenin içinde bulunduğu güvenlik şartlarından dolayı değiştirilmediği açıklandı.

Başbakan Haydar el-İbadi teknokratlar hükümeti kabinesini dün meclise sunmuştu. Adayların öz geçmişi incelendikten sonra meclisin 10 gün içinde yeni kabine için güvenoylaması yapması bekleniyor.

SADR İKİ HAFTALIK EYLEMİ SONLANDIRDI

Irak'ta Başbakan İbadi'nin kuracağı yeni hükümette Şiilerin ağırlıkta yer alması için başkent Bağdat'taki "Yeşil Bölge"de çadır kuran Şii dini lider Muktada es-Sadr, iki haftalık eylemden sonra adamlarını geri çekti.

Sayfa Yükleniyor...