Irak'ta şiddet olayları devam ediyor. Irak'ta başkent Bağdat'ta 8 ayrı bombalı saldırıda 20 kişi yaşamını yitirdi.

Bağdat polisinden yapılan açıklamada, başkentin güney doğusundaki Eski Diyale Köprüsü semtinde park halindeki bomba yüklü bir aracın bu sabah infilak etmesi sonucu 7 kişinin öldüğü, 29 kişinin yaralandığı ifade edildi.

Açıklamada, Bağdat'ın doğusunda bulunan Kemaliye semtindeki çarşıda park halindeki bomba yüklü bir araçla bu sabah düzenlenen saldırıda da 2 kişinin öldüğü ve 11 kişinin yaralandığı belirtildi.

Emniyetten yapılan açıklamaya göre Bağdat'ın güney batısındaki Şırta El-Rab'a semtinde park halindeki bir araçla düzenlenen bombalı saldırıda 2 kişi öldü, 9 kişi yaralandı. Kazımiye semtinde bir lokantanın önünde park halindeki bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda, 2 kişi ölürken, 6 kişi yaralandı. Bağdat'ın kuzey batısındaki Eş-Şu'la semtinde park halindeki bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda ise 9 kişi yaralandı.

Bağdat'ın güney doğusundaki Zafaraniye semtinde park halindeki bomba yüklü araçla düzenlenen bombalı saldırıda 7 kişinin yaralandığı, Ebu Gurayb ilçesinde yola yerleştirilen bombanın patlaması sonucu da 4 kişinin yaralandığı ifade edildi.

BASRA'DA 11 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ
Irak'ta saldırıların bir diğer merkezi de güneydeki Basra kenti oldu. Basra'da düzenlenen bombalı saldırıda 11 kişi yaşamını yitirirken, çok sayıda kişi de yaralandı.

Irak'taki saldırıları şu ana kadar üstlenen olmadı. Ancak Başbakan Nuri el Maliki'nin uyguladığı politikalara Sunniler ve Kürtler karşı çıkıyor.