Irak'taki kabine revizyonuna Türkmenlerden tepki

Irak Türkmen Cephesi (ITC), Irak Başbakanı Haydar el-İbadi tarafından yapılan kabine revizyonu kapsamında göreve getirilen bakanların arasında Türkmenlerin yer almamasını kınadı.

Haberler - Anadolu Ajansı 16.08.2016 - 17:21

Irak'taki kabine revizyonuna Türkmenlerden tepki

ITC yönetici ve yetkililerinin Kerkük parti binasında bir araya gelerek düzenledikleri basın toplantısında Bağdat tarafından verilen atama kararı kınandı.

Söz konusu basın toplantısında kınama bildirisini okuyan ITC Kerkük İl Teşkilatı Sorumlusu Kasım Kazancı, "ITC olarak bu tutumu şiddetle kınıyoruz. Etnik ve din üzerinde paylaşılan Irak hükümetinde Türkmenlere yer verilmemesi kabul edilemez. Bunu yok etme planı olarak algılıyoruz" ifadelerini kullandı.

Ülkenin adil bir şekilde yönetilmediğine değinen Kazancı, "İbadi ülkeyi yönetmekte başarısız. Kendisinin bunu kabul etmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

İbadi'nin verdiği karara karşı tepkilerin bununla sınırlı olmayacağını da dile getiren Kazancı, "ITC olarak sivil ve demokrasi esaslarına dayalı olarak tepkilerimizi dile getirmeye devam edeceğiz. Kerkük ve gerekirse Bağdat'ta gösteri yapacağız. Bu durumu Birleşmiş Milletler'e de ileteceğiz" dedi.


Irak Meclisi dün Başbakan Haydar el-İbadi'nin kabinesindeki istifalar sonucu boşalan 5 yeni bakanın görevini oy çoğunluğuyla onaylamıştı.

Sayfa Yükleniyor...