Irak ikinci reform paketinde bakanlık sayısını üçte bir azaltacak

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ikinci reform paketinde 33 olan bakanlık sayısını üçte bir oranında azaltacağını söyledi.

Anadolu Ajansı 14.08.2015 - 12:53

Irak ikinci reform paketinde bakanlık sayısını üçte bir azaltacak

Irak Başbakanı Haydar el İbadi başkent Bağdat'ta "Irak Gençlik Forumu" tarafından düzenlenen oturumda
konuştu.

Irak'taki siyasi rejimin yapısını değiştirme gibi bir hedefi olmadığını dile getiren İbadi, "İkinci reform
paketinde 33 olan bakanlık sayısının en azından üçte biri lağvedilecek" dedi.

Haydar el İbadi yeni dönemde devlet yönetiminde liyakat ve bağımsızlığın esas alınacağını söyledi.

Terör örgütü IŞİD'in Irak'taki siyasi ihtilaflardan yararlanmaya çalıştığını ifade eden İbadi, "IŞİD Irak'ta ciddi anlamda geriliyor. Belirli bölgeleri hedef alarak siyasi sürecin ilerlemesini engellemek istiyor" dedi.

"GÖREVİNDE BAŞARILI OLANLARA DOKUNMAYACAĞIM"

Cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık yardımcılığı pozisyonlarının lağvedilmesi, yolsuzluklarla mücadele için bir komite kurulması gibi reform niteliğinde birçok karara imza atan İbadi, bu reformların uygulanması konusunda kararlı olduğunu belirtti.

İbadi, "Reform büyük ısrar ve sabır istiyor. Bundan asla geri adım atmayacağım. Görevinde başarılı olanlara ise dokunmayacağım" şeklinde konuştu.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi'nin 9 Ağustos Pazar günü açıkladığı, 11 Ağustos Salı günü meclisten oy birliğiyle geçen reform paketine göre üç cumhurbaşkanlığı yardımcılığı ve üç başbakan yardımcılığı koltukları lağvedildi.

Ülkede geçmişteki yolsuzluk iddialarını araştıracak bir komite kurulması, yolsuzlukla suçlanan yetkililere yurt dışı seyahat yasağı konulması da kararlaştırılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...