Irak’tan Rusya’ya hava operasyonu izni

Irak parlamentosu, Suriye’den Irak’a kaçan IŞİD militanlarına sınıra yakın bölgelerde hava operasyonları düzenlemesi için izin verdi.

151026-rusyaırak.jpg
ARŞİV - Lazkiye'deki Hmeymim hava üssünden kalkan Rus Su-25 savaş uçakları

Irak Parlamentosu Savunma ve Güvenlik Komisyonu Başkanı Hakim el Zamili, IŞİD hedeflerine operasyon konusunda Rusya ile anlaşma sağladıklarını açıkladı. 

Sputnik’in haberine göre, Rusya’nın Suriye operasyonlarından kaçmak isteyen IŞİD militanları, Irak’ta da güvenli bir ortam bulamayacak.

Sağlanan anlaşma ile Suriye ve Irak’ta savaşan IŞİD militanları arasında bağlantının koparılması ve Irak’tan destek gelmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor. 

Rusya, Bağdat’ta kurulan istihbarat paylaşım merkezi aracılığı ile operasyonlarda koordinasyona gidiyor. Suriye ve İran da merkez üzerinden operasyonlara bilgi desteği veriyor. Rusya, Irak’tan resmi talep gelmesi durumunda bu ülkede de hava operasyonları düzenlenmesinin değerlendirilebileceğini belirtiyor.

Irak Başbakanı Haydar Abadi, Rusya’nın Suriye operasyonlarında başarılı olması durumunda, benzer operasyonların Irak’ta gerçekleştirilmesinden memnun olacaklarını ifade etmişti.

Rusya’nın hava operasyonlarından rahatsız olan ABD ise, Bağdat’ı Moskova ve Washington arasında tercih yapmaya zorluyor.

Sayfa Yükleniyor...