İran 47 vatandaşı için ABD'yi suçladı

İran, Suriye'de 47 vatandaşının kaçırılmasından ve bu kişilerin can güvenliğinden ABD'yi sorumlu tuttu.

07.08.2012 - 12:00

İran 47 vatandaşı için ABD'yi suçladı

İran devlet televizyonu, Suriye'de kaçırılan 47 kişiyle ilgili olarak ABD'nin İran'daki çıkarlarını koruyan İsviçre'nin Tahran Büyükelçiliği'ndeki maslahatgüzarın, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını duyurdu.

Maslahatgüzara iletilen mesajda, "ABD'nin Suriye'deki silahlı grupları desteklediği için rehine olayından da sorumlu olduğu belirtilerek rehinelerin can güvenliğinin bu ülkenin sorumluluğunda olduğu" ifadeleri kullanıldı.

Mesajda ayrıca, "ABD'nin Suriye'deki silahlı gruplar üzerindeki nüfuzunu kullanarak, rehineleri bir an önce serbest bıraktırması gerektiği" talebinde bulunuldu.

İsviçre'nin Tahran maslahatgüzarının da notu ABD yönetimine ileteceği ve sonucu İran'a bildireceğini söylediği belirtildi.

ABD VE İSRAİL'E SUÇLAMA
İran Meclis Başkanı Ali Laricani, bugün mecliste yaptığı konuşmada, "Suriye'de kaçırılan İranlıların can güvenliklerinden ABD ve bölgedeki bazı ülkelerin sorumlu olduğunu" söyledi.

Laricani, Suriye'de akan kandan da ABD, İsrail ve bazı diktatör rejimlerin sorumlu olduğunu belirterek, bunların kısa sürede cevaplarını alacaklarını iddia etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...