İran: ABD'nin yaptırım kararı hukuk dışı

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ülkesine yeni yaptırımlar getiren ABD yönetiminin eylemlerini "hukuk dışı" olarak niteledi.

Anadolu Ajansı 16.05.2018 - 12:22 | Son Güncelleme : 16.05.2018 - 12:24

İran: ABD'nin yaptırım kararı hukuk dışı

İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Washington yönetiminin İran Merkez Bankası Başkanı Veliyullah Seyf'i yaptırım listesine eklemesine tepki gösterdi.

Zarif, "ABD'nin bu girişimi öncekiler gibi hukuk dışı girişimlerdir." dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi de ABD'nin yaptırım kararıyla ilgili basına açıklamada bulundu.

Kasımi, uluslararası toplumun ABD'nin nükleer anlaşmadan çıkmasına gösterdiği reaksiyonun Washington'un başarısızlığının göstergesi olduğunu yeni yaptırımların bu başarısızlığı telafi etmek için getirildiğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, 8 Mayıs Salı günü ülkesinin P5+1 ülkeleri ile İran arasında yapılan nükleer anlaşmadan çekilerek, Tahran yönetimine ağır yaptırımlar getireceğini duyurmuştu.

ABD Hazine Bakanlığı dün İran Merkez Bankası Başkanı Veliyullah Seyf ile bankanın uluslararası operasyonlar bölümünde direktör yardımcılığı yapan Ali Tarzali'nin, İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü'ne verdikleri destek nedeniyle terör listesine alındığını duyurmuştu.

Yaptırımlar, söz konusu kişilerin ABD'deki her türlü mal varlığının dondurulmasının yanı sıra bu kişilerle ticaretin yapılmasını da yasaklıyor.

Sayfa Yükleniyor...