İran ABD'yi suçladı, Cundullah üstlendi

Bir camiye yapılan ve 25 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırının sorumluluğunu Cundullah örgütü üstlenirken İran, ABD'yi suçladı.

29.05.2009 - 22:03

İran ABD'yi suçladı, Cundullah üstlendi

İranlı bir yetkili, Sistan-Belucistan eyaletinin başkenti Zahidan'daki bir camiye düzenlenen terör saldırısına ABD'nin de karıştığını ileri sürdü, ABD Dışişleri Bakanlığı bu iddiayı sert bir dille yalanladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ian Kelly yaptığı açıklamada, "Bu terör saldırısını en sert dille kınıyoruz. İran'da terörizmin hiçbir şeklinin destekçisi değiliz" dedi.

Sistan Belucistan Eyalet Valiliği yetkilisi Celal Seyyah, "teröristlerin, komşu bir ülkede ABD tarafından silahlandırıldığının belirlendiğini" iddia etti, bu saldırı ile "ülkede dinsel bir çatışma ve korku yaratılmasının amaçlandığını, ayrıca Cumhurbaşkanlığı seçimi süreci üzerinde etkide bulunulmaya çalışıldığını" savundu.

CUNDULLAH ÜSTLENDİ
Öte yandan saldırının sorumluluğunu Cundullah (Allah'ın Ordusu) adlı Sünni muhalif örgütünün üstlendiği belirtildi.

Suudi Arabistan'ın El Arabiya televizyonu, bir kişinin kanalı arayarak, intihar saldırısının, seçim stratejisini koordine etmek için camide toplanan İran birliklerini hedef aldığını söylediği duyurdu.

Sistan-Belucistan eyaletinin başkenti Zahidan'daki Emir-el Müminin Camisi'nde dün akşam namazı sırasında meydana gelen patlamada ölü sayısı 25, yaralı sayısı da 80 olarak açıklanmıştı.

Sistan-Belucistan eyaleti valisi Ali Muhammed Azad, ''Patlamanın sorumluları olan bir grup terörist yakalandı, sorguları sürüyor, hak ettikleri cezaya çarptırılacak'' demişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...