İran'ın başkenti Tahran'da 16'ıncı Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi başladı. Zirvenin açılış konuşmasını yapan İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ülkesinin hiçbir zaman atom bombası üretmeyeceğini ama barışçıl nükleer enerji hakkından da asla vazgeçmeyeceğini belirtti. Hamaney, "Bizim sloganımız, herkes için nükleer enerji, hiç kimse için nükleer silah" dedi.

MURSİ: BASKICI REJİME KARŞI DEVRİM
Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi'nde konuşan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ise, Suriye'deki krize değindi. Tahran'da konuşan Mursi, Suriye'de "adaletsiz bir rejim" bulunduğunu söyledi. Konuşmasında Beşşar Esad rejimini eleştiren Mısır Cumhurbaşkanı Mursi, "Suriye'de baskıcı rejime karşı bir devrim yaşanıyor" dedi.

ZİRVE İKİ GÜN SÜRECEK
Tahran'daki zirveye Bağlantısızlar Hareketi'ne üye ve gözlemci 135 ülkenin liderleri ve temsilcileri katılıyor. 1979 İslam devriminden bu yana İran'a giden ilk Mısır Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi ile BM Genel Sekrekteri Ban Ki-mun da bu isimler arasında.

Bağlantısızlar Hareketi'ne katılan konukları İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad karşıladı. Zirve, dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in açılış konuşmasıyla başladı. İki gün sürecek zirvede, bölgesel ve uluslararası gündeme ilişkin konularda istişarelerde bulunulacak ve sonuç bildirisi yayımlanacak.

BAN NATANZ'I GEZECEK
Sonuç bildirisinde, Filistin sorunu, Suriye'deki durum, İsrail'in elindeki nükleer silahların oluşturduğu tehdit gibi konuların öncelikli olarak yer alması bekleniyor.

Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi'ne katılan heyetlere nükleer tesisleri ziyaret imkanı da verilecek. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da, İsfahan'daki Natanz nükleer tesislerini gezecek.