İran beni engellemek istiyor

Irak seçimlerinin galibi İyad Allavi, İran'ı kendisinin başbakanlığını ve hükümet kurma çalışmalarını engellemek ile suçladı.

31.03.2010 - 09:43

İran beni engellemek istiyor

Irak'ta 7 Mart'ta düzenlenen genel seçimin galibi İyad Allavi, İran'ı hükümet kurma çalışmalarına müdahale etmekle suçladı.


Allavi, BBC'ye verdiği demeçte, ''İran çok fazla müdahale ediyor, bu endişe verici'' dedi ve İran'ı Irak'taki büyük partilerin çoğunu müzakerelerde bulunmak için Tahran'a davet etmekle suçladı.

İran'ın kendisinin başbakan olmasını engellemek peşinde olup olmadığı yönündeki bir soruya Allavi, ''Evet, öyle olduğunu düşünüyorum. Kırmızı bir çizgileri olduğunu çok net gösterdiler. Şu andan itibaren müdahale etmek arzusundalar, bizim tutumumuzu beğenmiyorlar. Endişe verici olan şey de biz hariç herkesi Tahran'a davet etmeleri'' yanıtını verdi.

Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri olan Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Irak Ulusal İttifakı üyesi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adil Abdül Mehdi, Nevruz dolayısıyla hafta sonunda Tahran'ı ziyaret etmişti. Bunun ardından da Allavi'ye yenilen eski başbakan Nuri El Maliki'nin partinin temsilcileri ile Irak İslam Yüksek Konseyi ve Sadr hareketi temsilcileri de İran'a gitmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...