İran Büyük Ayetullah'ın cenazesine kilitlendi

İran'da dün yaşamını yitiren muhalif dini lider Büyük Ayetullah Ali Muntazari, binlerce kişinin katıldığı bir cenaze töreni ile defnedildi.

Haberler 21.12.2009 - 10:21

İran Büyük Ayetullah'ın cenazesine kilitlendi

İran'da dün hayatını kaybeden Büyük Ayetullah Hüseyin Ali Muntazari, düzenlenen törenle toprağa verildi.

İran haber ajanslarının bildirdiğine göre, Muntazari için bugün Kum kentinde öğle namazının ardından Ayetullah Şubeyri Zencani tarafından cenaze namazı kılındı. Muntazari'nin on binlerce kişinin katıldığı cenaze töreninin ardından aynı kentte toprağa verildiği belirtildi.

İran'da yönetimin önde gelen muhaliflerinden olan Büyük Ayetullah, rejimi en sert eleştiren isimlerin başında geliyordu. Muntazari yıllarca yönetimi, İslam adına diktatörlük uygulamakla suçlamış ve eleştirilerine Haziran'daki tartışmalı seçimlerden sonra da devam etmişti.

İran'da Haziran ayındaki tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçiminden bu yana muhalif gösterilere izin verilmiyor. Ancak reformcu kanatla bağlantılı internet siteleri taraftarlarını cenazede yer almaya çağırmıştı. Muhalefet liderleri Mir Hüseyin Musavi ve Mehdi Kerrubi de bugünün ulusal yas günü olması çağrısında bulundu.

Binlerce kişi dünden itibaren başkentin 125 kilometre güneyindeki Kum kentine yola çıkmıştı. Kentte olabilecek gösterilere karşı yoğun güvenlik önlemleri alındı. Bazı reformcuların kentte girişine izin verilmedi. Gözaltına alınanlar da oldu.

MUNTAZARİ KİMDİR?
İsfahan'a bağlı Necefabad kentinde dünyaya gelen Muntazari, Kum'daki evinde 87 yaşında hayata veda etmişti.

Dini lider Ayetullah Ali Hamaney, yayımladığı baş sağlığı mesajında, Muntazari için ''büyük üstat ve din adamı'' ifadesini kullanmıştı.

''Ayetullah Muntazari, İran İslam Cumhuriyeti'nin kurucusu Ayetullah Humeyni'nin hizmetinde büyük zahmetlere ve sıkıntılara tahammül etti'' ifadelerini kullanan Hamaney, Muntazari'nin eşi, ailesi, yakınları ve sevenlerine baş sağlığı dileklerinde bulunmuştu.

İran'daki şah rejimine karşı yıllarca mücadele eden, birçok kez tutuklanan ve 10 yıl hapis cezasına mahkum edilen Muntazari, devrimin zafere ulaştığının ilanıyla birlikte serbest kaldı.

Aynı zamanda Ayetullah Humeyni'nin öğrencisi de olan Muntazari, Ayetullah Burucerdi ve Ayetullah Tabatabai gibi büyük alimlerden ders aldı.

Devrimin 7. yılında Uzmanlar Meclisi tarafından Humeyni'nin vekili seçilen Muntazari, dört yıl sürdürdüğü bu görevinden alındıktan sonra ilmi faaliyetlerde bulunmak amacıyla Kum'a yerleşti.

Ömrünün son 20 yılını dini eğitime adayan Muntazari, çok sayıda eser kaleme aldı ve binlerce öğrenci yetiştirdi.

Sayfa Yükleniyor...