İran ile Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin ile Almanya'dan oluşan 5 1 ülkeleri arasında, İsviçre'nin Lozan kentinde yürütülen nükleer müzakerelerin çerçeve anlaşması için belirlenen süre doldu.

Gelen açıklamalar ise birbiriyle çelişkili! 

Müzakereleri İran adına yürüten Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, görüşmelerde çok iyi ilerleme sağlandığını belirtti. Zarif, bugün batılı ülkelerle ön anlaşmayı yazmaya başlamayı umduklarını da söyledi.

Lozan'daki görüşmelere katılan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, daha da ileri gitti ve bütün kilit konularda batılı ülkelerle İran'ın anlaşmaya vardığını dile getirdi. Lavrov, anlaşmanın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı kontrolleriyle, İran'a yönelik yaptırımların kaldırılmasını içerdiğini söyledi.

Ancak Lavrov'un açıklamalarına tepki gecikmedi. Müzakereleri takip eden diplomatlar, her konuda anlaşma olmadığını belirtti. Çerçeve anlaşma üzerinde uzlaşmaya varılması halinde, haziran ayı sonuna kadar anlaşmanın teknik detaylarının netlik kazanması bekleniyor.

Batı, uranyum zenginleştirme faaliyetleri yürüten İran'ın nükleer enerjiyi sadece sivil amaçlarla kullanmasını sağlamaya ve atom bombası üretmesini engellemeye çalışıyor. Tahran, bunun karşılığında yaptırımların kaldırılmasını talep ediyor.

Varılması hedeflenen ortak mutabakat ile tarafların 3 ay daha görüşmelere yeni bir aşamada devam etmesi bekleniyor. İran'ın nükleer kapasitesiyle ilgili nihai anlaşma için belirlenen takvim ise 1 Temmuz.