Hamaney'den Suudilere suçlama: Ölüme terk ettiler

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney Suudi Arabistan'ı hacıları tedavi etmek yerine konteynırlarda ölüme terk etmekle suçladı. Suudi Arabistan ise, İran yönetimini hac farızasını engellemekle suçladı.

Haberler - ntv.com.tr 06.09.2016 - 10:21

Hamaney'den Suudilere suçlama: Ölüme terk ettiler

Geçtiğimiz yıl hac farızası sırasında meydana gelen izdihamda 2 bin 426 kişi yaşamını yitirmişti. Hayatını kaybeden hacılardan 464'ü İran vatandaşıydı. 2015'te hacdaki izdiham İran ile Suudi Arabistan ilişkilerini germeye devam ediyor.

İran güvenlik gerekçesiyle bu yıl vatandaşlarını haca göndermeyeceğini açıkladı. İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Suudi Arabistan'ı geçtiğimiz yılki izdiham sırasında yaralıları ölüme terk etmekle suçladı.

Hamaney, "Kalpsiz ve eli kanlı Suudiler yaralıları, tedavi etmek ve su vermek yerine konteynırlarda ölüme terk ettiler. Onları öldürdüler" dedi.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Prens Muhammed Bin Nayif ise, İran yönetimini vatandaşlarını hac farizasını yerine getirmekten alıkoymakla suçladı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre, hac mevsiminde görev alacak güvenlik ekibinin düzenlediği geçit törenine katılan Prens Muhammed, İran'ın hac ibadetini siyasileştirmeye ve İslami öğretilere aykırı, hacıların güvenliğini ihlal edecek şekilde sloganlara dönüştürmeye çalıştığını öne sürdü.

Hac ibadetinin amacını aşan, hacıların güvenliğine zarar verecek eylemlerle mücadelelerinin kararlı ve net olacağını vurgulayan Prens Muhammed, "İran ya da başka bir tarafın, hac ibadetine gölge düşürmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

Prens Muhammed, İran basınında yer verilen Suudi Arabistan'ın İranlıların hac ibadetine engel olduğu yönündeki haberleri yalanladı.

Geçtiğimiz yıl hac farızası sırasında meydana gelen izdihamda 2 bin 426 kişi yaşamını yitirmişti.  
Geçtiğimiz yıl hac farızası sırasında meydana gelen izdihamda 2 bin 426 kişi yaşamını yitirmişti.  

Bazı İranlı yetkililerin açıklamaları ile söz konusu haberlerin güvenilir ve objektif olmadığını savunan Prens Muhammed, "Bilindiği üzere Suudi Arabistan, İranlılara, diğer hacı adaylarına sağlanan tüm kolaylıkları sağlamıştır" ifadesini kullandı.

İran'ın İslami İrşad ve Kültür Bakanlığı, Suudi Arabistan'la yaşanan vize sorunu, hacıların kutsal topraklara gidişi ve güvenliği gibi konularda anlaşma sağlanamadığı için İranlı vatandaşların bu yıl hacca gitmeyeceklerini açıklamıştı.

Suudi Arabistan yönetimi ise İranlı hacı adaylarının ibadetlerini yerine getirmesi için İran Hac ve Ziyaret Kurumu heyetinin öne sürdüğü taleplerin karşılandığını ancak İranlı heyetin hac mevsimi düzenlemeleri için hazırlanan anlaşmaya imza atmadığını belirtmişti.

Bu gelişmelerin ardından açıklamalarda bulunan İran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney de Riyad'ı, İran vatandaşlarının bu yılki hac ibadetine engel olmakla suçlamıştı.

Sayfa Yükleniyor...