İran İngiliz elçilik görevlilerini yargılayacak

İngiltere'nin Tahran Büyükelçiliğinde görevli  İranlıların mahkemeye çıkarılacağı bildirildi. Londra “endişeliyiz” açıklaması yaptı.

Haberler - Anadolu Ajansı 03.07.2009 - 15:09

İran Anayasayı Koruyucular Konseyi'nin Genel Sekreteri Ayetullah Ahmed Cenneti bugün yaptığı açıklamada, Tahran'daki gösterilerden dolayı, İngiltere'nin Tahran Büyükelçiliğinde görevli bazı İranlıların mahkemeye çıkarılacağını belirtti.

Cenneti, İranlıların çalıştığı Büyükelçiliğin Tahran'daki gösterilere karıştığını söyleyerek, gösteriler sırasında bazı kişilerin gözaltına alındığını anımsattı ve bu kişilerin de itiraflarda bulunduklarını kaydetti.

İngiltere'nin Tahran Büyükelçiliğini, ''kitle iletişim araçları ve yerel personeliyle korsan gösteri ve tahrip olaylarında önemli roller oynamakla'' suçlayan Tahran yönetimi, Büyükelçilikteki 9 çalışanı 28 Haziranda gözaltına almıştı. Bunlardan ikisi halen gözaltında bulunuyor.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili çıkan haberlerinden endişe duyduğunu açıkladı. Bakanlık sözcüsü, söz konusu haberlerden çok endişe duyduklarını ve konuyu araştırdıklarını kaydetti. Sözcü, elçilik görevlilerinin İran'daki olaylara karıştığı iddialarının tümüyle asılsız olduğunu, İran tarafından acil bir açıklama isteyeceklerini söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, İngiliz yetkililerinin Londra'daki İran elçiliği ve Tahran'daki İranlı yetkililerle görüştüklerini ifade etti.

Sayfa Yükleniyor...