İran İsrail'in terör suçlamasını reddetti

Bulgaristan'da İsrailli turistlerin otobüsüne yapılan intihar saldırısında İsrail Başbakanı Netanyahu İran'ı suçlamıştı. İran'ın Sofya Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, İsrail'in iddiaları reddedildi. İran Dışişleri Bakanlığı da, "her türlü terörist saldırıyı" şiddetle kınadığını açıkladı.

19.07.2012 - 16:29

İran İsrail'in terör suçlamasını reddetti

Bulgaristan'ın Burgaz kentinde dün akşam saatlerinde İsrailli turistleri taşıyan otobüse düzenlenen intihar saldırısında 5'i İsrailli 7 kişi hayatını kaybetmişti. İntihar saldırısı sonrası İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, saldırının sorumlusu olarak İran ve Hizbullah'ı işaret etmişti.

İsrail'in suçlamalarına İran'ın Sofya Büyükelçiliği aracılığıyla cevap verildi. Açıklamada, "Siyonist rejimin temsilcilerinin, Bulgaristan’daki otobüs patlamasının arkasında Tahran olduğuna dair yaptıkları asılsız açıklamalar, daha önce de sık sık başvurdukları yöntemlerden biri. Siyonistler bu açıklamalarla siyasi çıkar sağlama peşinde. Bu tür suçlamalar ayrıca ne kadar zayıf olduklarını da gösteriyor" denildi.

'TERÖRÜ ŞİDDETLE KINIYORUZ'
İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest de, Bulgaristan'daki intihar saldırısıyla ilgili yaptığı açıklamada, "her türlü terör saldırısını" şiddetle kınadıklarını söyledi. Mihmanperest, "Terörün en büyük kurbanlarından biri olan İslam Cumhuriyeti, terörün masum insanların hayatlarını tehlikeye attığına inanıyor. Bu insani olmayan durumu şiddetle kınıyoruz" dedi.

PERES: TÜM TERÖR YUVALARINI VURACAĞIZ
Bulgaristan'ın Burgaz kentinde İsrailli turistlerin otobüsüne yapılan intihar saldırısı sonrasında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, olaydan iran ve Hizbullah'ı sorumlu tutmuştu. İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ise, dünya çapında tüm terör yuvalarını vuracaklarını açıklamıştı.

SALDIRGAN TÜRKİYE'DEN GEÇMİŞ OLABİLİR
Bulgaristanm'da intihar saldırısı düzenleyen saldırganın Türkiye'den geçmiş olabileceği de iddia edildi. Patlamada, saldırgan dahil olmak üzere, 5'i İsrail vatandaşı toplam 7 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırıda 34 İsrail vatandaşı da yaralanmıştı. İsrail vatandaşlarını tedavi etmek için ülkesine götürdü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...