İran kara tatbikatı başlattı

İran ordusu, ülkenin doğusunda tatbikat başlattı. Tatbikatta hava unsurlarının da görev yapacağı belirtildi.

15.05.2012 - 12:39

İran kara tatbikatı başlattı

Devlet televizyonu, Kara Kuvvetlerinin Horasan-ı Rezevi ve Güney Horasan eyaletlerinde bugün tatbikat başlatığını duyurdu. Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Ahmet Rıza Purdestan, ordunun hazırlık gücünü artırmayı amaçlayan tatbikatta hava unsurlarının da görev alacağını belirtti.

Düşmanların hareketlerini yakından takip ettiklerini, her türlü tehdide karşı hazır olunduğunu kaydeden Purdestan, ordunun günün şartlarına uygun olarak her türlü gelişmiş teçhizatla donanımlı olduğunu ifade etti. Tuğgeneral Purdestan, tatbikatın üç gün süreceğini bildirdi.

Bu arada İran ve Umman'ın yıl sonuna doğru İran karasularındaki Bender Abbas'ta arama kurtarma tatbikatı yapacakları belirtildi. Tatbikatın iki ülke ordusu arasında diğer alanlarda da işbirliğini öngören anlaşma uyarınca yapılacağı kaydedildi.

TÜRKİYE DE PETROL İTHALATINI AZALTTI
Bu arada, Türkiye de İran'dan ham petrol ithalatını azalttı. Ankara, mart ayına oranla İran'dan nisan ayında, 100 bin varil daha az petrol ithal etti.

Böylece Türkiye'nin İran'dan nisan ithalatı 5,3 milyon varil oldu. Ankara 30 Mart'ta İran'dan petrol ithalatını yüzde 20 oranında azaltacağını açıklamıştı.  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...