İran karşıtı ittifak çatırdıyor

BM Güvenlik Konseyi'nde İran'a karşı kabul edilen yaptırımların, ABD ve AB tarafından genişletilmesi Rusya'nın tepkisini çekti.

Haberler 18.06.2010 - 01:23

İran karşıtı ittifak çatırdıyor

Rusya, AB ve ABD'nin İran'a BM Güvenlik Konseyi'nde kabul edilen yaptırımların genişletilmesiyle ilgili çalışmasına sert tepki gösterdi.


Rusya Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde yayımlanan açıklamada, ABD ve AB'nin yaptırımları genişletme çalışmalarının kabul edilemez olduğu belirtilerek, Rusya'nın bu konudaki desteğini kaybedebilecekleri uyarısında bulunuldu.

Açıklamada, ilave yaptırımların İran'ın nükleer faaliyetleri ve atom bombası elde etmesini engelleme yönündeki çabalara zarar vereceği uyarısında bulunularak, "Bize göre birinin kendini bu şekilde Güvenlik Konseyi'nin yerine koyma çabaları kabul edilemez" denildi.

"SİYASİ KÖRLÜK"
ABD ve AB'nin bu adımının İran'ın nükleer programıyla ilgili sorunları en uygun şekilde çözmek için geliştirdikleri diyalog ve iletişimi temelden dinamitlediği kaydedilen açıklamada, "Aynı hikaye tekrar ve tekrar tekerrür ediyor.

BM Güvenlik Konseyi'nde İran'ı yaptırımlar yoluyla etkileme konusunda bir uzlaşıya vardığımızda ABD ve AB bu noktada durmuyor ve tam olarak söylemek gerekirse Rusya ile ortaklıklarına siyasi körlük sergiliyorlar" ifadesine yer verildi.

"6'LAR GRUBUNU DA DİNAMİTLİYOR"
Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Ryabkov da bugün yaptığı açıklamada, "AB ve ABD'nin bu tip adımlar atmamaları yönündeki uyarılarımızı dikkate almamasından son derece rahatsızız" ifadesini kullanmıştı.

BM önlemleri ötesinde tek taraflı yaptırımların sadece zarar verici olmadığını söyleyen Ryabkov, "Bu aynı zamanda Güvenlik Konseyi ve 6'lar Grubu içinde ortak çalışmamızın altını da dinamitliyor" demişti.

Ryabkov, BM yaptırımlarının S-300 satışlarını da kapsadığı yorumunu yaptıklarını ve dolayısıyla İran'a bu füze savunma sistemlerinin satılmayacağını bir kez daha teyit etmişti.

Sayfa Yükleniyor...