İran kendi uçaksavar füzesini üretiyor

İran, kendi yapımı olan 40 kilometre menzilli  hava savunma  sistemlerinin seri üretimine başladığını bildirdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.06.2009 - 12:30

Savunma Bakanı Mustafa Muhammed Neccar, ''Şahin'' adı verilen orta menzilli karadan havaya savunma sistemlerinin tamamen yerli teknolojiyle ve İranlı uzmanlarca geliştirildiğini ve seri üretime başlandığını söyledi.

Hava savunma sisteminin füze, radar, elektronik donanım, fırlatma üniteleri gibi karmaşık bir yapıdan oluştuğunu kaydeden Neccar, 40 kilometre uzaktaki düşman uçak ve helikopterlerinin etkisiz hale getirilebildiğini belirtti.

Neccar, savunma alanındaki en büyük projelerden birinin hayata geçirildiğini ve bölgedeki şartlar gereği böyle bir sisteme ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

İranlı Bakan, askeri alandaki projelerin savunma ve caydırıcılık esasına göre belirlendiğini ve hayata geçirildiğini ifade etti.

Rusya, 2007'de 700 milyon dolar karşılığında orta menzilli hava savunma sistemi olan Tor-M1 füzelerini İran'a satmıştı.

Avrupa ülkeleri ve ABD'nin askeri alanda da ambargo uyguladığı İran, son yıllarda yerli savunma sistemlerine ağırlık vererek, ordunun ihtiyaçlarını yerli üretimle karşılamaya çalışıyor.

Savaş uçakları, taarruz helikopterleri, orta büyüklükte denizaltı, savaş gemileri, tank ve elektronik harp malzemesi üreten İran, yaklaşık 2 bin kilometre menzilli Şahap-3 ve Siccil- 1 ve 2 füzelerine sahip.

İran'ın, gelişmiş savunma sistemleri S-300'lerin alımı konusunda Rusya ile müzakerelerde bulunduğu da biliniyor.

Sayfa Yükleniyor...