SON DAKİKA: İran lideri Ruhani'den 'nükleer' rest

SON DAKİKA HABERİ: İran Cumhurbaşkanı Ruhani, İran'ın nükleer anlaşmadaki çıkarları korunmazsa 60 gün içinde zenginleştirilmiş uranyum seviyesini artıracaklarını duyurdu.

NTV Haber 08.05.2019 - 09:01 | Son Güncelleme : 08.05.2019 - 09:45

SON DAKİKA: İran lideri Ruhani'den 'nükleer' rest

Son dakika haberi! ABD'nin İran ile Batılı ülkelerin 2015'te imzaldığı nükleer anlaşmadan çekilmesinin birinci yıldönümünde Tahran'dan ültimatom geldi. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani anlaşmanın diger imzacı ülkelerine bir mektup göndererek 60 gün süre tanıdı.

Ruhani, imzacı ülkelerin petrol ve bankacılıkla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde İran'ın yeniden uranyum zenginleştirmeye başlayacağını açıkladı.

İran, İngiltere, Fransa, Almanya, Çin ve Rusya'nın büyükelçilerine bir mektup gönderdi. Ruhani mektubunda, Tahran'ın Amerika Birleşik Devletleri'nin geçen yıl çekilmesine rağmen anlaşmaya hala bağlı olduğunu hatırlattı.

Ruhani, İran'ın anlaşmadan doğan bazı yükümlülüklerini yerine getirmeme kararı aldığını bildirdi. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, anlaşmanın çökmesinin hem İran hem dünya için tehlikeli olduğunu vurguladı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani anlaşmanın altında imzası olan diğer ülkelere, petrol ve bankacılıkla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmesi çağrısı yaptı.

Tahran beş ülkeye bunun için 60 gün süre tanıdı. Aksi halde İran'ın uranyum zenginleştirmeye yeniden başlayacağını duyurdu.

Sayfa Yükleniyor...