İran nükleerde kırmızı çizgiyi açıkladı

İran, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin iktidara gelmesinin ardından nükleer programıyla ilgili Batı ülkeleriyle yeniden müzakere masasına oturdu. Müzakere öncesi açıklama yapan İran, nükleer programındaki kırmızı çizgiyi de açıkladı.

15.10.2013 - 14:13

İran nükleerde kırmızı çizgiyi açıkladı

İsviçre'nin Cenevre kentindeki görüşmede, Tahran, ABD, Çin, Rusya, İngiltere, Fransa ve Almanya'nın oluşturduğu 5+1 ülkelerinin temsilcileriyle masaya oturdu.

BM Güvenlik Konseyi 5 daimi üyesi ve Almanya'nın oluşturduğu 5+1 ülkelerine AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın Sözcüsü Michael Mann başkanlık yapıyor.

İki gün sürecek görüşmelerde İran tarafına ise, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif başkanlık ediyor.

Görüşme öncesi İran adına açıklama yapan Başmüzakereci Abbas Aragçi, "Zenginleştirilmiş uranyumun ülke dışına çıkarılmasını kabul etmeyeceğiz ancak zenginleştirme oranını ve miktarını müzakere edebiliriz" dedi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın Sözcüsü Michael Mann da, görüşmeler öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

'YAPTIRIMLAR KALMAYA DEVAM EDECEK'
Mann, "Her zaman yaptırımlar için bir neden oldu ve yaptırımlar kalmaya devam edecek. Sahada somut gelişmeler olursa ancak o şekilde bir değişiklik olabilir" dedi.

Bugün başlayan ve iki gün devam etmesi planlanan müzakerelerin ne kadar süreceğini söylemenin güç olduğunu ifade eden AB sözcüsü Mann, bunun elde edilecek ilerlemeye bağlı olduğunu belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...