İran: Pjak için Almanya ve Irak'la görüşülüyor

İran, terör örgütü PJAK'ın güvenlik ve istikrarı tehdit eden eylemlerine karşı Almanya ve Irak başta olmak üzere, ilgili ülkelerle görüşüldüğünü bildirdi.

Anadolu Ajansı 26.07.2011 - 13:13

İran: Pjak için Almanya ve Irak'la görüşülüyor

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, haftalık olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, terör örgütü PJAK'ın bazı Batılı ülkelerce himaye edilmesinin uluslararası toplum için de sakıncaları olduğunu söyledi.

'PJAK AVRUPA ÜLKELERİ İÇİN TEHDİT OLUŞTURUYOR'
PJAK üyelerine sığınma hakkı verilmesi ve güvenli bir ortam oluşturulmasını eleştiren Mihmanperest, ''Teröristlerin doğrudan ya da dolaylı himaye edilmesi özellikle Avrupa ülkeleri ve diğer bazı ülkeler için olumsuz sonuçlar doğuracak. Bunun açık örneğini Norveç'te gördük'' dedi.

PJAK'ın ele başının tutuklanıp yargılanması ve İran'a iadesi için Almanya'dan talepleri olduğunu kaydeden Mihmanperest, bu teröristin Almanya'da serbestçe faaliyette bulunduğunu belirtti.

'ALMANYA VE IRAK'DAN DESTEK BEKLİYORUZ'
Mihmanperest, iadenin sağlanması için Alman hükümetinin isteği doğrultusunda daha önce belgeler sunduklarını ve yeni belgelerin de yakında sunulacağını söyledi.

İran güçlerinin PJAK'a yönelik bir süredir sürdürdüğü operasyonlara da değinen Mihmanperest, Irak yönetiminden de bu konuda üzerine düşmesini yapmasını beklediklerini ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...