İran politikanız AB ile uyumlu olsa...

Avrupa Parlamentosu'ndan Türkiye'nin İran politikasına yönelik eleştiri geldi.

04.11.2009 - 15:04

İran politikanız AB ile uyumlu olsa...

Avrupa Parlamentosu Türkiye'nin İran politikasının Avrupa Birliği ile daha uyumlu olması için çağrıda bulunuyor.

İtalyan Hristiyan Demokrat parlamenter Gabriele Albertini tarafından kaleme alınan ve Avrupa Komisyonu’nun ilerleme raporlarına görüş olarak yayımlanan tasarıda, Ankara’nın dış politikasını AB ile uyum içerisinde gerçekleştirmesi gerektiği dile getirilerek, özellikle İran politikasına vurgu yapılıyor.

5 sayfalık karar tasarısında Türkiye’nin Kopenhag siyasi kriterleri yönünde önemli ilerlemeler kaydettiğine işaret ediliyor.

Kürt açılımına da yer veren tasarı, hükümetin Kürt halkının bekaası konusunda atmış olduğu adımları memnuniyet ile karşılıyor.

Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözümü konusunda mutabakatın sağlanması için daha aktif bir tutum sergilemesi konusunda çağrıda bulunan raportör, Ermenistan ile Türkiye arasında sağlanan yakınlaşma sürecinin imzalanan protokollerle sonuçlanmasından duyulan memnuniyeti de dile getiriyor. Buna karşın protokolün bir an önce TBMM’de oylanması için de çağrıda bulunmayı da ihmal etmiyor.

AB-NATO kurumsal işbirliği konusunda Türkiye’nin engelleyici tavrını eleştiren rapor, Ankara’nın bu tutumunun Afganistan’da görev yapan Avrupa’lıların güvenliğini olumsuz yönde etkilediğini altını çizerek vurguluyor. Rapor bugün AP Dışişleri Komisyonunda ele alınacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...