İran, Trump'ın parasını istediği üssü vurdu (ABD'nin Irak'taki üsleri)

İran, ABD'nin general Kasım Süleymani öldürmesine Irak'taki iki ABD üssünü füzelerle vurarak yanıt verdi. Ayn el-Esad ve Erbil üsleri ABD askerleri tarafından Irak'ta kullanılan 9 üsten yoğun olarak kullanılan üslerinden ikisi. Daha önce ABD'nin Irak'tan çekilmesine ilişkin soruları yanıtlayan Trump, "Orada devasa ölçüde pahalı bir üs inşa ettik. Milyarlarca dolara mal oldu. Harcamalarımız için geri ödeme yapmadıkları sürece çıkmayacağız" ifadelerini kullanmıştı.

NTV 08.01.2020 - 05:56 | Son Güncelleme : 08.01.2020 - 08:08

İran, Trump'ın parasını istediği üssü vurdu (ABD'nin Irak'taki üsleri)

İran Devrim Muhafızları Ordusu, ABD'nin Irak'taki Ayn el-Esad hava üssünü onlarca füzeyle vurduğunu duyurdu. Pentagon'dan yapılan açıklamada da el-Esad ve Erbil üslerine 13 fazla balistik füze ile saldırı düzenlendiği bildirildi. ABD üslerine düzenlenen saldırıda ölü ya da yaralı sayısı hakkında henüz bilgi yok.

ABD’nin bölgede İran tarafından hedef olarak seçilen Ayn el-Esad ve Erbil üsleri ABD askerleri tarafından yoğun olarak kullanılan üslerinden ikisi.

K1 üssü Kerkük civarında, Haris üssü Süleymaniye’de, Taci üssü Bağdat’ın kuzeyindeki üs, Victory üssü Bağdat Uluslararası Havalimanı’nın içinde bulunduğu üs. K1 üssü Kerkük civarında, Haris üssü Süleymaniye’de, Taci üssü Bağdat’ın kuzeyindeki üs, Victory üssü Bağdat Uluslararası Havalimanı’nın içinde bulunduğu üs.

ABD’nin Irak’ta 9 üssü bulunuyor. Bu 9 üste yaklaşık 5 bin ABD askeri var. Bu askerlerden önemli bir bölümü ve muharip birlikler Ayn el-Esad’da konuşlanmış durumda. Suriye’den çekilen askerlerin bir bölümü Kayarra ve Ayn el-Esad’a kaydırıldığı biliniyor.

Üslerin hepsi muharip kabiliyete sahip ama en önemli iki tanesi Erbil ve Ayn el-Esad üsleri. Bu üslerin en büyük özelliği özellikle Suriye’yi de kontrol eden iki büyük üs olması.

Geçtiğimiz günlerde ABD'nin Irak'tan çekilmesine ilişkin soruları yanıtlayan Trump, "Orada devasa ölçüde pahalı bir üs inşa ettik. Milyarlarca dolara mal oldu. Benden çok önce yapılmıştı. Harcamalarımız için geri ödeme yapmadıkları sürece çıkmayacağız" ifadesini kullandığı üssün Ayn el-Esad olduğu belirtiliyor. 

ZARİF: SALDIRININ DÜZENLENDİĞİ ÜS HEDEF ALINDI"

İran Dışişleri Bakanı Zarif saldırının yapıldığı üssün Kasım Süleymani’nin vulduğu üs olduğunu ve ‘Orantılı bir saldırı olduğunu’ söyledi.

Birleşmiş Milletler Sözleşmesi'nin 51 maddesi uyarınca meşru müdafaa yaptıklarını belirten Zarif, "Vatandaşlarımız ve üst düzey yetkililerimize yönelik korkakça saldırının düzenlendiği üs hedef alınarak orantılı bir yanıt verildi ve tamamlandı. Çatışmaların tırmanması ya da savaş peşinde değiliz. Ancak her türlü saldırganlığa karşı kendimizi koruyacağız" dedi. 

TRUMP: HER ŞEY İYİ

Trump, beklendiği gibi Twitter'dan bir mesaj paylaştı.

ABD Başkanı, "Her şey iyi! Irak'taki iki askeri üssümüze İran'dan füzeler fırlatıldı. Kayıp ve hasarları değerlendiriyoruz. Dünyanın en güçlü ve iyi donanımlı ordusuna bizde. Yarın sabah bir açıklama yapacağım" dedi.  

FOX NEWS İDDİASI: ABD ASKERİ ÖLMEDİ

Amerikan medyasından Fox News'ın Amerikalı bir üst düzey yetkiliye dayandırdığı haberinde, füzelerinde üssün çevresine düştüğü ve can kaybı yaşanmadığı bilgisi paylaşıldı. 

VİDEO: ABD ŞİMDİ NE YAPACAK?

Sayfa Yükleniyor...