İran, ''5 artı 1'' ülkeleriyle müzakerelerin Türkiye'de yapılmasını kabul etti.

Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, müzakerelerin Türkiye'de yapılmasına ilişkin bilginin Ankara'ya aktarıldığını söyledi.

Mutteki, bir gazetecinin konuya ilişkin sorusuna, ''İki üç gün önce Türkiye'deki dostlara müzakerelerin orada yapılabileceğini ilettik'' cevabını verdi.

Müzakerelerin zamanı ve içeriğine ilişkin görüşmelerin sürdüğünü vurgulayan Mutteki, bu konuda da uzlaşmaya varılmasını umduğunu ifade etti.

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, İran'ın 10 Kasımdan itibaren müzakerelere hazır olduğunu açıklamıştı. Taraflar arasında 1 Ekim 2009'da Cenevre'deki son müzakereden sonuç alınamamıştı.

TÜRKİYE DOĞRULADI
Dışişleri Bakanlığı kaynakları, İran'ın nükleer programı konusunda ''5 1'' ülkeleriyle müzakerelerin Türkiye'de yapılması konusunda ilkesel olarak uzlaşmaya varıldığını doğruladı.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, İran bu konudaki görüşünü dün Türk yetkililere iletti.

''Türkiye'nin, sürecin başından beri soruna diplomatik çözüm bulunması için yoğun çaba harcadığını'' vurgulayan kaynaklar, Türkiye'nin bu çerçevede ''elinden geleni yapmaya hazır olduğunu'' yineledi.

Yetkililer, görüşmelerin Türkiye'de yapılması konusunda ilkesel olarak uzlaşıldığını ancak yer ve zaman konusunda henüz bir çalışma bulunmadığını kaydetti.

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, basın toplantısında bir gazetecinin konuya ilişkin sorusu üzerine, ''Türkiye'deki dostlara müzakerelerin orada yapılabileceğini ilettik'' demiş, müzakerelerin zamanı ve içeriğine ilişkin görüşmelerin sürdüğünü belirtmişti.

Cenevre'de, 1 Ekim 2009'da yapılan son görüşmeden sonuç alınamamıştı.