İran: Uranyum takası Türkiye'de yapılabilir

İran, güvence verilmesi şartıyla uranyum takasının Türkiye'de yapılabileceğini bildirdi.

25.12.2009 - 14:25

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mottaki, güvence verilmesi şartıyla uranyum takasının Türkiye'de yapılabileceğini söyledi.

Mottaki, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada uranyumun Türkiye'de depolanması konusunda herhangi bir itirazları olmadığını belirtti.

Bu İran'ın geri adım atması anlamına geliyor. Zira öneri ilk olarak eski Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Muhammed El Baradey'den gelmişti. Ancak Baradey'in "uranyumu geçici olarak Türkiye'de depolayın" teklifini İran reddetmişti ve sadece kendi topraklarında bir takasa izin verebileceğini söylemişti.

Manuçehr Mottaki açıklamasında, uranyum değiş tokuşu önerilerine Batılı ülkelerden henüz bir cevap gelmediğini belirtti ve ''Önerimize olumlu cevap vermezlerse kedimiz uranyumu yüzde 20 zenginleştireceğiz'' dedi.

Mottaki, Batılı ülkelerin müzakerelerde İran karşısında ''mantıken yetersiz kaldıklarını ve dünya kamuoyunu kandıramayacaklarını'' savundu.

İran, Batılı bazı ülkelere parası ödendiği halde uranyumun teslim edilmediğini gerekçe gösteriyor ve bu konuda tam garanti istiyor. İran, ihtiyacı oranında zenginleştirilmiş uranyumu temin için; ilgili ülkelerden doğrudan satın alma, kendi topraklarında eş zamanlı değiş tokuş yapma ve son olarak da yerli üretimi öneriyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...