'İran ve Batı arasında arabulucu Türkiye'

Batılı ülkelerin, İran'la gizli nükleer takas görüşmelerini Türkiye'nin arabuluculuğunda yürüttüğü öne sürüldü.

17.12.2010 - 16:20

Batılı ülkelerin, Türkiye'nin arabuluculuğunda İran'la gizli nükleer takas görüşmeleri yürüttüğü öne sürüldü.

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, iddiayı diplomatik kaynaklara dayandırıyor.

Habere göre, görüşme masasında İran'ın uranyum stoğunun önemli bölümünü teslim etmesi ve uranyum zenginleştirme faaliyetlerini askıya alması karşılığında yaptırımların kaldırılması tartışılıyor. Gizli pazarlıklarda arabulucu ise Türkiye.

Türk ve İranlı yetkililerin anlaşmayı şekillendirmek için pek çok kez biraraya geldiği, ay başında Bahreyn'de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun İranlı yetkililerle yaptığı toplantının ardından görüşmelere Fransa, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri'nin de dahil olduğu belirtiliyor.

İran'dan bin kilogram düşük oranda zenginleştirilmiş uranyumla, yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş 30 kilogramlık stoğunun tamamını güvenli bir yere nakletmesi isteniyor.

Karşılığında Fransa ve Rusya, İran'a nükleer tıp reaktöründe kullanılmak üzere yakıt gönderecek.

Gazeteye konuşan bir yetkili, "Anlaşmanın mümkün olduğunu düşünüyoruz. ancak hala üzerindeki çalışılacak pek çok ayrıntı var" ifadesini kullandı.

Bu ay İran'la Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya arasında yapılan görüşme Tahran'ın belli nükleer konuları tartışmayı reddetmesi üzerine çıkmaza girmişti.

Yeni anlaşma önerisinin İran'ın, "Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya" ile gelecek ay İstanbul'da yapılması beklenen görüşmede masaya yatırılması bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...