İran ve Rusya S-300 için tarih dışında her konuda anlaştı

Rusya ile İran'ın S-300 hava savunma sistemlerinin teslimatı konusunda tarih dışında bütün konularda anlaştığı belirtildi.

Anadolu Ajansı 16.04.2015 - 16:36

İran ve Rusya S-300 için tarih dışında her konuda anlaştı

Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen 4. Güvenlik Konferansı'na katılan İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan, Rusya ile S-300 hava savunma sistemlerinin teslimatına ilişkin hemen her konuda anlaştıklarını söyledi.

İran Savunma Bakanı Dehkan, S-300'lerin ne zaman teslim edileceğinin ise Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile bugün yapacağı görüşmenin ardından belli olacağını belirtti.

Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev, daha önce yaptığı açıklamada Rus üreticilerinin, S-300 sistemlerini İran'a teslim etmek için 6 aya ihtiyaçları olduğunu söylemişti.

Uzmanların görüşüne göre, S-300 hava savunma sistemlerinin taşınması çok zaman almayacak, önce demiryolu ile Hazar Denizi'ndeki bir limana ve oradan da deniz yoluyla İran'a ulaştırılacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2010 yılında İran'a S-300 füze savunma sistemi teslimatını askıya alan kararı iptal ederek, satışın önünü açmıştı.

Sayfa Yükleniyor...