Bölgedeki müttefik ülkeleri kapsayan ziyaretlerinin dördüncü durağı olarak bugün erken saatlerde geldiği Tahran'a gelen Venezuella Devlet Başkanı Hugo Chavez, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'la görüştü.

Görüşme sonrasında iki lider de "işbirliği ve emperyalizme karşı mücadele" çağrısında bulundu.

Büyük güçleri, "Müstekbir güçlerin, devrimci milletler üzerindeki etkileri artık sona ermiştir" ifadesiyle eleştiren Ahmedinejad, "Devrimci ve mazlum milletlere yardım ile emperyalizm karşıtı cepheyi güçlendirmek, İran ve Venezuela'nın en önemli görevlerindendir" dedi.

"İki ülkenin devrimci ve ülkücü halkları her zaman birbirinin yanında yer alacak" diye konuşan Ahmedinejad, "Ortak dost ve düşmana sahip İran ve Venezuela'nın ilişkilerini geliştirmesi zaruridir" ifadesini kullandı.

Venezuela lideri Chavez de, iki ülkenin emperyalizm karşıtı cephede mücadele etmesinin önemine işaret etti.

Chavez, "Venezuela ve İran, ikili ilişkilerini daha da güçlendirerek devrimci halklara yardım etmeli" dedi.

'NÜKLEER ENERJİ İRAN'IN HAKKI'
İran'ın barışçıl amaçlı nükleer enerji elde etmesinin bir hak olduğunu ve bu konuda geri adım atılmasının söz konusu olmadığını kaydeden Chavez, "İran'ın nükleer bomba yapmak üzere olduğunu gösteren herhangi bir delil yoktur" diye konuştu.

Chavez, İran'ın da yardımıyla "nükleer bir köy" projesi üzerinde çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanlığına yeniden seçilen Ahmedinejad'ı ilk kutlayan lider olan Chavez, Tahran'daki yedinci resmi ziyaretine yarın da devam edecek. Chavez için Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad tarafından resmi karşılama töreni yapılacak.

Chavez ve Ahmedinejad'ın başbaşa görüşmesinin ardından heyetler arası görüşmelere geçilecek.

İki ülke arasında enerji ve ticaret başta olmak üzere birçok alanda yeni anlaşmaların imzalanması bekleniyor.

İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİ GELİŞİYOR
İran'ın, Latin Amerika'daki bir numaralı müttefiki olan Venezuela'da milyarlarca dolarlık yatırımı bulunuyor. İki ülke arasındaki ticaret hacminin son yıllarda artarak 20 milyar doları bulduğu açıklanmıştı.

Bölge turu kapsamında Libya, Cezayir ve Suriye'yi ziyaret eden Chavez'in, bundan sonraki duraklarının Belarus ve Rusya olduğu belirtildi.