İran zayıf Irak için para harcıyor

ABD'li komutan Odierno, ileride kendisine sorun çıkarmayacak bir komşu isteyen İran'ın, Irak'taki radikal grupları finanse ettiğini ileri sürdü.

22.08.2010 - 21:23

İran zayıf Irak için para harcıyor

ABD'nin Irak'taki güçlerinin komutanı General Ray Odierno, İran'ın Irak'ta güçlü bir demokrasinin oluşacağı korkusuyla bu ülkedeki radikal grupları finanse ettiğini ileri sürdü.

Odierno, CNN'de yaptığı açıklamada, İran'ın, direnişçilerin kapasitesini güçlendirmek için Irak'taki radikal Şiileri finanse ettiğini ve eğittiğini iddia etti.

General Odierno, ''İran'ın, Irak'ın sağlam bir demokratik ülke olmasını istemediğini düşündüğünü'' kaydederek, ''İran'ın gelecekte kendisine sorun çıkarmayacak kurumsal olarak zayıf bir hükümet görmeyi tercih ettiği'' iddiasında bulundu.

ABD'nin ihtiyaç halinde muharebe operasyonlarına geri dönebileceğini söyleyen Odierno, Irak'ta kalacak askerlerin gelecek seneye kadar ''tavsiye-eğitim-yardım'' görevinde bulunacaklarını hatırlattı.

General Odierno, ''Ancak askerler kuşkusuz kendilerini koruma ve gerekmesi halinde muharebe operasyonlarına girişme kabiliyetine sahipler'' diye konuştu.

Tüm Amerikan askerlerinin 2011 sonuna kadar Irak'tan ayrılması için Irak güçlerinin yeterli olup olmadığının sorulması üzerine Odierno, ''Bugünkü tahminim evet'' dedi. Ancak Odierno, ABD güçlerinin gelecek sene için planlanan bu tarihin ötesinde Irak'ta kalabileceklerini kabul etti.

Irak'taki son muharip birlikler perşembe günü çekildi. ABD'nin Irak'ta geride bıraktığı 52 bin asker, Irak Silahlı Kuvvetlerine eğitim ve danışmanlık yapacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...