İran'a daha sert yaptırımlar geliyor

Amerika Başkanı Obama'nın nükleer ve füze programlarıyla olan bağlantısı nedeniyle 10'u aşkın İran şirketine getirdiği yaptırımların ardından Avrupa Birliği de İran'a karşı yeni tedbirler alıyor.

Haberler 18.06.2010 - 12:35

İran'a daha sert yaptırımlar geliyor

Brüksel'de buluşan AB liderleri, İran'a uygulanacak yeni yaptırımların Birleşmiş Milletlerin aldığı kararların ötesinde olacağını açıkladı. Önlemlerin detayları gelecek ayın başlarında yine Brüksel'de yapılacak olan Avrupalı dışişleri bakanlarının toplantısında belirlenecek.

Bildiride yaptırımların ticaret odaklı olacağı, sivil ve askeri amaçla kullanılan malları da kapsayacağı ifade edildi. Daha ileri önlemler ise diğer İran bankalarını ve sigorta şirketlerini de içine alacak kısıtlamalar olacak. İran devletinin gemicilik hattı ve onun ortağı olduğu hava kargo şirketi de bu kararlardan etkilenecek.

Ülkenin can damarı olan gaz ve petrol endüstrisini zora sokacak yaptırımlar yeni yatırımlara, teknik desteğe ve teknoloji transferlerine engel olacak. Devrim Muhafızlarına yeni vize yasakları gelecek.

İran'ın uluslararası topluluğun endişelerini gidermesi için verilen fırsatları değerlendirmemesinden dolayı üzüntü duyduğunu belirten Avrupa Konseyi, gelinen koşullarda bu yeni önlemleri almanın kaçınılmaz haline geldiğini bildirdi.

Amerika'nın yayınladığı listede İran'ın nükleer programının başındaki Devrim Muhafızlarından iki üst düzey isim yer alıyordu. Aynı listede ülkenin büyük bankalarından biri ve devlet gemicilik hatlarına ait 5 şirket ve daha önceki yaptırımlardan ad değiştirerek kurtulmaya çalışan 71 gemi de var.

"İran yaptırımlarımızı delmeye çalışmaktan vazgeçmeyecek o yüzden finansal baskılara devam etmeliyiz." diyen ABD kongresi de aynı zamanda Birleşmiş Milletler kararlarından daha büyük yaptırımlar için yasa taslağı hazırlıyor.

Bu haber İran Başkanı Ahmedinejad'ın "Batı Tahran'a yaptıkları için cezalandırılmayı hak etti. Sizi cezalandıracak ve kibar bir çocuk gibi pazarlık masasına oturtacak şartlarımız var." diyerek uranyum zenginleştirme planlarını hızlandırdıklarını ve 4 yeni atom araştırma tesisi kuracaklarını söylemesinin ardından geldi.

Yeni tedbirlerle beraber Amerikan vatandaşları yaptırım kapsamındaki şirketlerle iş yapamayacak. Ayrıca bu tasarı İran'la iş yapacak yabancı şirketlere de uyarı anlamını taşıyor.

Sayfa Yükleniyor...