NTV

İran'da 17 katlı bina çöktü: 30 itfaiyeci öldü

ntv.com.tr

Dünya

İran'ın başkenti Tahran'da bulunan 17 katlı bir işyerinde henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Binanın çökmesi sonucu 30 itfaiye eri yaşamını yitirdi. 50 ile 100 kişinin de enkaz altında olduğu belirtiliyor.

Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği binasının bulunduğu İstanbul Dört Yol kavşağında (Çahar Rahı İstanbul) yer alan plastik ve tekstil atölyelerinin bulunduğu 17 katlı Plasku İş Merkezi çıkan yangın sonucu çöktü.

İran devlet televizyonu yangında 30 itfaiye erinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. 50 ile 100 kişinin de enkaz altında olduğu belirtiliyor.

Sabah saatlerinde binanın üst katlarında sebebi henüz belirlenemeyen nedenle başlayan yangında çok sayıda itfaiye erinin yaralandığı belirtilmişti. 

Uzun çalışma sonucunda itfaiye ekiplerince söndürülen yangın sonrası bina çökerek, kullanılamaz hale geldi. Yangın sırasında çevredeki bazı binaların camlarının kırıldığı gözlendi.

TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ'NDE HASAR YOK 

Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği'nden alınan bilgiye göre, yanan binanın çökmesi ihtimaliyle Türkiye büyükelçiliğinin boşaltıldığı ve çökmenin büyükelçilik binasına zarar vermediği belirtildi.

TAHRAN'IN EN ESKİ YÜKSEK BİNASI 

Başkent Tahran'ın en eski yüksek binalarından birinin yangın sonrası çökmesi nedeniyle soruşturma başlatıldı.

DÜKKAN VE KONFEKSİYON ATÖLYELERİ BULUNUYORDU

1962 yılında açılışı yapıldığında İran'ın en yüksek binası olma ünvanına sahip 17 katlı Plasco İşhanı ismini plastik üreticisi şirketen aldı.

Plasco İşhanı'nda alışveriş yapılabilecek dükkanlar ve konfeksiyon atölyeleri bulunuyordu.

İRAN'DA YANAN 17 KATLI BİNA ÇÖKTÜETİKETLER