İran'da Ahmedinejad devri bitiyor mu?

İran'da yapılan son anketlere göre Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Mir Hüseyin Musavi önde gidiyor.

Anadolu Ajansı 27.05.2009 - 16:37

İran'da Ahmedinejad devri bitiyor mu?

İran'da cumhurbaşkanı adaylarından reformcu Mir Hüseyin Musavi'ye olan halk desteğinin arttığı bildirildi.

Ülkenin 10 büyük eyaletindeki anket sonuçlarına göre Musavi, yüzde 38'lik oy oranıyla Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın 4 puan önünde yer alıyor.

Başkent Tahran'da da Musavi, halkın yüzde 47'sinin desteğini alarak Ahmedinejad'a yüzde 4 fark attı.

Kum eyaletindeki ankette de Musavi ve Ahmedinejad, yüzde 30'luk oy oranıyla ilk sırayı paylaşıyor.

İran genelindeki 30 eyalette geçen hafta yapılan anketlerde Ahmedinejad, yüzde 54,5'lik oy oranıyla ilk sırada yer almıştı.

Reformcu Mehdi Kerrubi ile muhafazakar Muhsin Rızai'nin de aday olduğu 12 Haziran'daki seçimlerde asıl yarışın Ahmedinejad ile Musavi arasında olacağı belirtiliyor.

MECLİSTEN AHMEDİNEJAD'A TAM DESTEK
İran Meclisi ise, seçimlerde Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ı destekleyeceğini ilan etti.

Meclisteki 290 milletvekilinden 211'inin imzasıyla yayımlanan bildiride, Ahmedinejad'ın kesin olarak destekleneceği belirtildi.

Bildiride, Ahmedinejad'ın, "halk adamı olması, sade ve örnek yaşamı, ülkenin değerlerine bağlılığı, nükleer enerjideki kararlılığı, büyük güçler karşısında sağlam bir duruş sergilemesi, ilkeli dış politikası, servetin halk arasında eşit dağıtılmasındaki titizliği, zulme maruz kalan Müslüman halkların haklarını savunması, İslam ülkeleriyle işbirliğini geliştirmesi, mahrum bölgelere yatırım yapması, ekonomi politikaları, bilimsel ve teknolojik gelişmelere öncelik vermesi" gibi etkenlerden dolayı meclisin desteğini hak ettiği kaydedildi.

Bir grup milletvekili de Ahmedinejad'ı desteklemek için seçim kampanyasına katılma kararı almıştı.

Meclis Başkanı Ali Laricani ise meclisin hiçbir şekilde cumhurbaşkanı seçimlerine karışmaması gerektiğini belirtmişti. Laricani, milletvekillerinin herhangi bir aday lehine seçim kampanyasına katılmasının meclisin çıkarlarına olmayacağını söylemişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...