İran'da akademisyenlerden Ruhani'ye mektup

İran'ın önde gelen üniversitelerinde görev yapan 296 akademisyen Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye bir mektup yazarak, ülkede adil, rekabetçi ve sağlıklı bir seçim ortamının sağlanmasını talep etti.

Anadolu Ajansı 09.02.2016 - 17:27

İran'da akademisyenlerden Ruhani'ye mektup

İran'dan yayın yapan "kaleme.ir" sitesinin yayımladığı mektupta, "Sınırlı sayıda adayın katıldığı ve rekabete uygun olmayan adaletsiz seçimlerin düzenlenmesi, bölgesel rakipleri karşısında İslam Cumhuriyeti'ne zarar verecektir" ifadelerine yer verildi.

İran'ın önde gelen üniversitelerinden akademisyenlerin imza attığı mektupta Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından seçimlere katılmak isteyen birçok adaya yeterlilik verilmemesinin ülkede hayal kırıklığı oluşturduğu ve bu durumun ülkenin ilerlemesine ciddi zarar verdiği belirtildi.

Mektupta, Cumhurbaşkanı Ruhani'ye göreve gelmeden önce ülkenin anayasasının korunması için yemin ettiğini hatırlatan akademisyenler, Ruhani'den adil, rekabetçi ve sağlıklı bir seçim ortamını sağlamasını istedi.

İran'da 26 Şubat'ta eş zamanlı olarak yapılacak Uzmanlar Meclisi ve parlamento seçimlerine katılmak isteyen adayların yeterliliğini denetleyen Anayasayı Koruyucular Konseyi'nin (AKK) birçoğu reformcu, binlerce adaya seçimlere katılma izni vermemişti.

Ülkenin en üst otoritesi dini lider Ayetullah Ali Hamaney konuyla ilgili Anayasayı Koruyucular Konseyi'ne destek verirken Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise kararları eleştirmişti.

Seçim Denetleme Merkez Heyeti sözcüsü Siyamek Repeyk ise cumartesi devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, adaylığı onaylanmayanların Anayasayı Koruyucular Konseyi'ne itirazlarda bulunduktan sonra yaklaşık bin 500 kişinin daha seçimlerde aday olmasına izin verildiğini açıklamıştı.

Sayfa Yükleniyor...