İran’da bir kadın idam edildi

Ünlü bir futbolcu olan sevgilisinin eski karısını öldürmekten suçlu bulunan Shahla Jahed Tahran’da idam edildi.

01.12.2010 - 13:32

İran’da bir kadın idam edildi

Shahla Jahed, Tahran'da İran futbolunun önemli isimlerinden Nasır Muhammed-khani'yle muta (geçici evlilik) nikahıyla yaşarken futbolcunun eski eşi Lale Saharkhizan'ı 2002 yılında bıçaklayarak öldürmek iddiasından suçlu bulunmuştu.

Jahed önce suçlamayı kabul etmiş, ancak daha sonra mahkemede ilk ifadesini reddetmişti. 2008'de hakkındaki karar usül yönünden bozulan Jahed, 2009'da yeniden ölüm cezasına çarptırılmıştı. 9 yıldır cezaevinde tutulan 40 yaşındaki Jahed sabah saatlerinde Tahran'daki Evin cezaevinde asılarak öldürüldüğü bildirildi.

Tahran yönetimi, bu yıl şu ana kadar 146 kişiyi idam etti.

Uluslararası Af Örgütü, dün son dakika çağrılarında Jahed hakkındaki yargılamanın adil olmadığını belirterek, serbest bırakılmasını istemişti.

'İTİRAF BASKI ALTINDA ALINDI'
Uluslararası Af Örgütü'nden Malcolm Smart, Jahed'in adil bir şekilde yargılanmadığı ve tek başına hücrede tutulduğu dönemde de itiraf etmesi için baskıya hedef olduğu yönünde güçlü karine bulunduğunu söyledi.

Smart, Jahed'in itiraflarını reddettiğini ama mahkemenin bunları kendisine karşı kanıt olarak kullanmayı tercih ettiğini vurguladı.

Farsça'da sigheh olarak bilinen muta nikahı İran'da din adamlarının izin verdiği bir uygulama. Bu nikah sayesinde zina suçlamasından kurtulan eski futbolcu Kuhammed-khani, sevgilisiyle esrar içtikleri anlaşılınca 74 kırbaçla cezalandırılmıştı.

Ünlü futbolcu, cinayete iştirak ettiğinden de kuşkulanıldığı için uzun süre cezaevinde kalmış, ama Jahed'in ''itirafları'' ardından serbest bırakılmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...