Fars Haber Ajansı, İran’ın Pakistan sınırındaki Sistan-Belucistan eyaletinin merkezi Zahidan'daki İmam Hüseyin Camii'nde bu sabah iki ayrı patlama meydana geldiğini duyurdu. Görgü tanıklarına dayandırılan haberde, patlamalardan ilkinin cami yakınlarında, ikincisinin ise camideki yas törenlerine katılan halk arasında meydana geldiği belirtildi.

Associated Haber Ajansı, ölü sayısını 38 olarak duyurdu. Hayatını kaybedenler ve yaralılar arasında çocuk ve kadınların da olduğu ifade edildi. Hastane ve Adli Tıp Kurumu'ndan alınan bilgilere göre ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

İran devlet televizyonu terör saldırısını planlayan ve gerçekleştirenlerin üç kişi olduğu, bunlardan birincisinin polis tarafından saldırıdan önce yakalandığı, ikincisinin ise yaralı ele geçirildiği belirtilirken, üçüncü kişinin halkın arasına karışarak üzerindeki bombaları patlattığı kaydedildi.

Saldırıyı zaman zaman benzer eylemler düzenleyen Sünni Cundullah (Allahın askerleri) örgütü üstlendi. Örgüt geçen ABD'nin terör örgütleri listesine dahil edilmişti.

Zahedan'daki Merkez Camii'ne 15 Temmuz 2010'da düzenlenen iki ayrı intihar saldırısında 28 kişi hayatını kaybetmiş, 306 kişi yaralanmış, saldırıyı terör örgütü Cundullah'ın üslendiği belirtilmişti.

İran'ın en yoksul eyaletlerinden olan Sistan- Beluçistan, aynı zamanda uluslararası uyuşturucu ticaretinin de güzergahlarından biri.