İran'ın resmi ajansı IRNA'daki habere göre, İran Polis Teşkilatı (NACA) sözcüsü Sait Muntezirulmehdi, göstericilerden birinin otobüsle güvenlik güçlerinin arasına girdiğini ve 3 polisi öldürdüğünü doğruladı.

Hadisenin yaşandığı bölgede durumun kontrol altında olduğunu ifade eden Muntezirulmehdi, güvenlik güçlerinin yeni olayların çıkmaması için her türlü tedbiri aldığını söyledi.

Tahran'da Gonabadi Tarikati lideri Nimetullah Reyahi, bugün polis tarafından gözaltına alınmış ve sevenleri buna tepki göstermişti, ilerleyen saatlerde tepkiler güvenlik güçleriyle çatışmaya dönüştü.

12 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İran'ın başkenti Tahran'da 3 polisin hayatını kaybettiği olayla ilgili Gonabadi tarikatı mensubu 12 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Gonabadi tarikatına ait majzooban haber sitesi, polisin 12 tarikat üyesini gözaltına aldığını duyurdu.

Mehr Haber Ajansı, başkent Tahran'da Gonabadi tarikatı mensuplarıyla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda polisin üzerine otobüs sürerek 3 emniyet mensubunun hayatını kaybetmesine neden olan eylemcinin tarikat üyesi Yaver Muhammed Selas olduğunu duyurdu.

Tarikat mensuplarıyla polis arasında gerginliğin sürdüğü belirtiliyor.

Silsileyi Nimetullahi olarak da isimlendirilen Gonabadi tarikatı, Seyyid Şah Nimetullahi Veli tarafından hicri 8'inci yüzyılda kurulan bir Şii tarikatı olarak biliniyor.