İran'da çocuğa 'altın' teşvik

İran nüfus artışını teşvik etmek için harekete geçti. Doğum izninin süresi uzatıldı, çocuk sahibi olanlara altın dağıtılması da gündemde. Yetkililer, İranlılardan en az iki çocuk istiyor.

Haberler - NTV Haber 07.01.2014 - 16:17

İran'da çocuğa 'altın' teşvik

İran yaşlanan nüfusuyla mücadele için harekete geçti. 1990'lardaki aşırı nüfus artışını önlemek için devlet tarafından desteklenen doğum kontrol yöntemleri bir kenara bırakılıyor.

İran'da doğum izni 6 aydan 9 aya çıkarıldı. Babalara 2 haftalık izin hakkı tanındı. Çocuk sahibi olanlara altın dağıtılması da gündemde.

İran'ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney, 77 milyon olan nüfusun 2 katına çıkması gerektiğini söyledi. Yetkililer, İranlılardan ''en az iki çocuk'' istiyor.

İranlı bir yetkili, "Gençleri evlenmeye ve çocuk sahibi olmaya teşvik ediyoruz. Her evli çiftin en az iki çocuk sahibi olmasını istiyoruz" dedi.

Ancak ambargolar, işsizlik ve yüzde 36'lık enflasyon bazı İranlıları düşündürüyor.

İran'da aile başına düşen çocuk ortalaması ise 1.8. Uzmanlar, böyle giderse önümüzdeki 20 yılda ülkedeki nüfus artışının durmasından endişe ediyor.

1979'daki İslam devriminden sonra İran'da nüfus patlaması olmuş, doğum ortalaması 3.6'ya yükselmişti. Devlet bu nedenle 1990'lardan bu yana doğum kontrolünü teşvik ediyordu.

Sayfa Yükleniyor...