İran'da Devrim Muhafızları'nı hedef alan saldırıda ölü sayısının 42'ye çıktığı bildirildi.

İran Resmi Haber Ajansı IRNA, hastane kaynaklarına dayanarak, ülkenin güneydoğusundaki Sistan-Belucistan eyaletinde bugün düzenlenen terör saldırısında yaşamını yitirenlerin sayısını 42 olarak bildirdi.

Yaralılardan durumu ağır olanların yaşamlarını yitirmelerinin ölü sayısını artırdığı belirtilirken, yaralı sayısının 28 ila 50 arasında olduğu açıklanmıştı.

Yaşamlarını yitirenler arasında Devrim Muhafızları Kara Kuvvetleri Komutan Vekili Tuğgeneral Nurali Şuşteri ve üst düzey 4 komutan ile bölgedeki kimi aşiret liderlerinin olduğu kaydedilmişti.

CUNDULLAH ÜSTLENDİ
Saldırıyı İran-Pakistan sınırında üslenen Abdulmelik Rigi liderliğindeki ayrılıkçı ve bölücü terör örgütü Cundullah'ın üstlendiği bildirilmişti.

Zaman zaman sınırı geçerek güvenlik güçleri ve halka karşı terör eylemleri düzenleyen Cundullah'ın, terör örgütü El Kaide'nin yanı sıra dış güçlerle de bağlantılı olduğu, silah ve para yardımı aldığı belirtiliyor.

Örgüt, 2005 yılında 9, 2007'de 11, 2008'de 16 güvenlik görevlisinin öldürülmesi; 25 Mart 2008'de Bam-Kerman otoyolunun kapatılarak 22 sivilin öldürülmesi ve 6 kişinin yaralanması ile 28 Mayıs 2009'da 25 kişinin ölümü ve 119 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan cami bombalanması eylemlerini üstlenmişti.

İran makamları, örgüt üyelerinin yol keserek çok sayıda aracın yakılması, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı, fidye için adam kaçırma gibi olaylara karıştıklarını açıklamışlardı.

Saldırı nedeniyle Sistan-Belucistan eyaletinde 3 günlük genel yas ilan edildiği belirtildi.

PAKİSTAN'DAN ÖNLEM TALEBİ
Bu arada Pakistan'ın Tahran Maslahatgüzarı'nın dışişleri bakanlığına çağrılarak, teröristlerin bu ülke topraklarını İran'a karşı terör eylemleri için üs olarak kullanmasından duyulan rahatsızlığın iletildiği açıklandı.

İran, terörizmle mücadelede gerekli ve yeterli işbirliği yapmamakla suçladığı Pakistan yönetiminden teröristlere karşı sert önlemler almasını istedi.

Pakistanlı maslahatgüzarın da saldırıdan duyduğu üzüntüyü dile getirdiği ve İran'ın endişelerini ilgililere ileteceği sözü verdiği ifade edildi.

GEÇİŞ KAPISI KAPATILDI
İran'ın, Devrim Muhafızları'nı hedef alan saldırının ardından Pakistan ile aralarındaki bir sınır geçiş noktasını kapattığı bildirildi.

Ketta'daki Pakistan polisinden Ekber Sancrani, İran'ın en az bir sınır geçiş noktasını kapattığını söyledi. İranlı yetkililerin sınırı kapatma konusunda bir neden göstermediğini belirten Sancrani, bunun saldırıyla ilgili olduğu tahmininde bulundu.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdül Besit de İran'ın, saldırıyı üstlenen Cundullah örgütünün liderinin Pakistan'da olduğu iddiasını reddetti. Sözcü, terörizm tehdidini bertaraf etmek için mücadele verdiklerini hatırlattı.

İran Resmi Haber Ajansı IRNA, saldırıyı Cundullah örgütünün üstlenmesinin ardından, İran'a yönelik saldırıları düzenleyen teröristlerin Pakistan'da üslendikleri iddialarıyla ilgili olarak, İran'ın Pakistan'ın Tahran'daki maslahatgüzarını çağırdığını bildirdi.

ABD SALDIRIYI KINADI
Bu arada ABD, İran'da Devrim Muhafızlarına yönelik düzenlenen saldırıyı kınadı. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ian Kelly, "Bu tür bir terör eylemini kınıyoruz ve masum hayatların kaybının yasını tutuyoruz" derken, saldırıyla ABD'nin bağlantısı olduğuna ilişkin haberlerin ise "tamamıyla yanlış" olduğunu söyledi.