Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki yönetimlere karşı ayaklanmalara paralel bazı gösterilerin düzenlendiği İran'da, iki muhalif liderin tutuklandığı iddiası ortaya atıldı.

Muhalefetin önde gelen iki ismi Mir Hüseyin Musevi ile Mehdi Kerrubi'nin tutuklandığı belirtilirken, haberin kaynağı Musevi'nin sahibi olduğu 'Kaleme' internet sitesi.

Siteye göre, Musevi ile Kerrubi başkent Tahran'daki Haşmetiye cezaevine konuldu.

'Kaleme', liderlerin yanına çocuklarının dahi yaklaştırılmadığını yazarken, Adalet Bakanlığı yetkililerinden tutuklamalarla ilgili bilgi alınamadığı kaydedildi.

ABD ve Almanya'da temsilcilikleri bulunan İran-Uluslararası İnsan Hakları Girişimi örgütü, Musevi ile Kerrubi'nin, "halkı hükümete karşı protesto yapmaya kışkırtma suçundan" iki haftadır ev hapsinde olduklarını bildirmişti.

YÖNETİM YALANLADI
Konuyla ilgili İran Adalet Bakanlığından bir yetkili, iki ismin tutuklanarak hapse atıldıklarını yalanladı.

Fars ajansı, adını belirtmediği yetkilinin şu açıklamasını verdi: "Musevi ile Kerrubi şu anda evlerindedirler. Sadece iletişim olanaklarına kısıtlama getirilmiştir."

"İRAN'DAKİ FARKLI"
Öte yandan İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Arap dünyasındaki kitlesel halk hareketleriyle İran'daki protesto eylemlerinin aynı karakterde olmadığını söyledi.

Cenevre'de bulunan Salihi, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, İran'daki eylemlerin "yönlendirilmiş bir kaç gösteri olduğunu" iddia etti, Arap dünyasındakilerin ise "özgün, kitlesel halk hareketleri olduğunu" belirtti.

Salihi, "bölgedeki ülkelerde olanlarla İran'da olan bir kaç olay arasında kesinlikle bir karşılaştırma yapılamaz" görüşünü savundu.

Cenevre'de bir araya geldiği AB Yüksek temsilcisi Catherine Ashton ile görüşmesine de değinen Salihi, "bugünkü görüşmenin, 5 1 ülkeleri (BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve Almanya) ile yapacağımız görüşmeye yönelik çalışmalara katkı sağlayacağını umuyorum" dedi.