İran'da 14 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Dini lider Ayetullah Ali Hamaney ile Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad arasında büyük bir siyasi rekabet yaşanıyor.

Danışmanı ve dünürü İsfendiyar Rahim Meşai'yi başvurunun son gününde aday gösteren Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın seçim yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle ceza alabileceği ileri sürüldü.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve dünürü İsfendiyar Rahim Meşai'nin aday başvurusu yaptığı gün, İranlı genç bir kadın da, Cumhurbaşkanı olmak için seçim kuruluna kaydını yaptırdı.

Cumhurbaşkanlığı için aday olan 27 yaşındaki Zahra Mohammadi, basın mensuplarının ısrarına rağmen açıklama yapmayı reddetti. Mohammedi sadece "zafer işareti" yaparak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde iddialı olduğunu göstermekle yetindi.

KADINLAR ADAY OLABİLİYOR
İran'da kadınların cumhurbaşkanı adayı olmasının önünde bir engel bulunmuyor ancak rejimin kadın bir cumhurbaşkanına izin vermeyeceği ileri sürülüyor.

İran'da 14 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday adayı olmak için son başvuru tarihi geçtiğimiz Cumartesi günü doldu. 22-23 Mayıs'ta İran İçişleri Bakanlığı, seçimde kimlerin aday olabileceğini açıklayacak.

ÜLKENİN EN ZENGİN ADAMI
Eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani'nin son gün başvuru yaparak aday olması Dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in seçim planlarını dinamitlediği yorumları yapılıyor. 1 milyar dolarlık servetiyle ülkenin en zengin isimleri arasında yer alan Rafsancani'nin seçimleri kazanması halinde Batı'yla diyalog yollarını açacağı iddia ediliyor.

ONLARCA KİŞİ ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ
İran'da 2009'daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefet seçimlere hile karıştırıldığını iddia ederek günlerce gösteriler düzenlemişti. Gösterilerde onlarca kişi öldürülmüştü.