İran'da seçim kampanyası canlanıyor

İran'da Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad Haziran ayında yapılacak seçim için kampanyaya başladı. Seçimin iki favorisi taraftarlarına seslendi.

24.05.2009 - 11:55

İran'da seçim kampanyası canlanıyor

Başkent Tahran'ın güneyindeki bir mitingde konuşan Ahmedinejad İran halkının vatansever duygularına seslendi.

İran'ın düşmanlarını "köpeğe" benzeten Ahmedinejad "geri adım atarsanız saldırırlar, üzerlerine giderseniz kaçarlar" dedi.

Diğer taraftan Ahmedinejad'ın başlıca rakibi, reformcu eski Başbakan Mir Hüseyin Musavi'yi destekleyen yüz binler, Tahran'da bir araya geldi. Musavi, Ahmedinejad'ın ekonomi politikalarını eleştirdi.

HATEMİ'DEN DESTEK
Musavi'ye destek olmak için mart ayında cumhurbaşkanlığı yarışından çekildiğini açıklayan Hatemi de kalabalığın arasındaydı. Hatemi kalabalığa yaptığı konuşmada: " bu sefer hep beraber sandığa gidelim ve oy pusulalarına musavi'nin ismini yazalım." dedi.

Musavi'nin yandaşları arasında, ülkenin önde gelen sanatçıları ve çok sayıda genç de var.

KADINLAR REDDEDİLDİ
İran Anayasası'na göre, sadece önde gelen dini ve siyasi kişilikler cumhurbaşkanlığına aday olabiliyor. Bu tanımlamanın kadın adayları kapsayıp kapsamayacağı tartışma konusu olmuş sonuçta başvuruda bulunan 42 kadınnın tümünün başvuruları da reddedilmişti.

Seçimlerde aday olmak üzere başvuruda bulunana yüzlerce isimden Anayasa'yı Koruma Konseyi dört kişinin adaylığını onaylamıştı.

Musavi'nin mitingine katılım yüksekti. Musavi'nin mitingine katılım yüksekti.

DÖRT ADAY YARIŞIYOR
Ahmedinejad ve Mir Hüseyin Musavi'nin yanı sıra, Devrim Koruma Konseyi'nin eski başkanı Muhsin Rızai ve reformcu kanattan Mehdi Kerubi de seçimlerde yarışacak.

Ülkenin yeni cumhurbaşkanı olmayı hedefleyen adayların tümü, mevcut Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın ekonomi politikasına ağır eleştirilerde bulunuyor.

Adayların bir bölümü, Ahmedinejad'ın Yahudi soykırımına yönelik yorumlarını da eleştirmiş ve daha ılımlı bir dış politika izlenmesi çağrısında bulunmuştu.

Musavi'yi, Hatemi ve ülkenin önde gelen sanatçılarının yansıra çok sayıda genç ve kadın da destekliyor. Musavi'yi, Hatemi ve ülkenin önde gelen sanatçılarının yansıra çok sayıda genç ve kadın da destekliyor.

EN BÜYÜK ANGEL DÜŞÜK KATILIM
Ahmedinejad'a karşı yarışanların önündeki en büyük engelin siyasi sisteme yönelik yaygın düşkırıklığı nedeniyle seçmende gözlenen seçime yönelik ilgisizlik olacağı yorumları yapılıyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimi 12 Haziran'da yapılacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...