İran'da seçim öncesi korkutma kampanyası

Uluslararası Af Örgütü, İran'da Cuma günü yapılacak seçimler öncesi "yoğun bir korkutma kampanyası" uygulandığını belirtti.

Haberler - Anadolu Ajansı 28.02.2012 - 14:27

İran'da seçim öncesi korkutma kampanyası

Örgüt tarafından yayımlanan raporda, muhalifleri takip uygulamasının son aylarda "belirgin şekilde sıkılaştığı" belirtildi. Raporda, böylece 2009'daki cumhurbaşkanlığı seçiminden sonrakine benzer protesto hareketlerinin önlenmeye çalışıldığı kaydedildi.

Uluslararası Af Örgütü uzmanlarından Dieter Karg, İran'da yoğun bir tutuklama dalgası olduğunu ifade etti. Bu dalganın kurbanları arasında avukat, öğrenci ve gazetecilerin bulunduğunu belirten Karg, ayrıca "siber polisin" geçen aydan beri internet kafe sahiplerini dükkanlarına kamera kurmaya ve müşterilerinin kimlik bilgilerini saklamaya zorladığını söyledi.

'İDAMLAR İKİ KAT ARTTI'
Karg, bu yöntemlerle "her türlü protestoyu daha yeşermeden yok edebilmek için korku atmosferi yaratılmaya çalışıldığını" belirtti. Af Örgütü raporunda ayrıca, 2011'de ülkede idam edilenlerin sayısının bir önceki yıla göre en az iki kat arttığı kaydedildi.

SEÇİMLER CUMA GÜNÜ
Raporda, halkın izlediği idamların da ciddi şekilde çoğaldığı ve bunun da "insanlara korku salmak ve protestoları önlemek amacı taşıyan bir strateji" olabileceğine dikkat çekildi. 48,2 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu İran'da Cuma günü halk parlamentonun 290 üyesini seçecek.

Sayfa Yükleniyor...