İran'da yeni bir devrim mi olacak?

İran'da çıkan gösterileri yorumlayan Guardian yazarı Simon Tisdall, "İran 30 yıl sonra ikinci bir devrimin eşiğinde mi?" diye soruyor.

29.12.2009 - 10:28

İran'da yeni bir devrim mi olacak?

Guardian bugün İran'da başlayan muhalif gösteriler ve çatışmalarla ilgili haber ve yorumlara geniş yer verdi.


Gazete, hafta sonu en az 8 kişinin ölmesinin ardından İran'daki İslami rejimin bir otorite krizine düştüğünü ve hükümet güçlerinin demir yumrukla gösterileri bastırmaya çalıştığını ifade ediyor.

Guardian yazarı Simon Tisdall ise bugünkü yazısında, "Şah'ın düşmesinden otuz yıl sonra, İran ikinci bir devrimin eşiğinde mi?" diye soruyor. İran yönetiminin, gösterileri şiddet kullanarak bastırmaya çalışmasının ve olaylarda yabancı ülkelerin parmağı olduğu iddialarını arttırmasının muhtemel olduğunu söyleyen Tisdall, "Bu paranoyak kılıflar, İran toplumunda derinleşen ekonomik, sosyal, etnik ve siyasi çatlakları artık gizleyemez." diyor.

Gazetenin başyazısında da hükümete bağlı Besic milislerinin ve Devrim Muhafızları'nın şimdiye dek olayları bastırmakta başarılı olduğuna, ancak protestoların dini bayramlarda yeniden tırmanabileceğine dikkat çekiliyor.

Yine Guardian'da yazan Massoumeh Torfeh de olaylar dinmediği takdirde Devrim Muhafızları içinden bir grubun askeri darbe yapması ihitmalinden bahsedildiğine işaret ediyor. Torfeh, İran'ın siyasi istikrarsızlığa sürüklenmesi ve komşu Pakistan'la olan gerginlikler ile Afganistan ve Irak'taki durum nedeniyle bölgesel güvenliğin de geçmişte hiç olmadığı kadar büyük bir tehlike altında olduğunu söylüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...