İran’da 'yeşil' günler yeniden başlıyor

2009’da bastırılan ‘Yeşil Devrim’den sonraki en büyük gösteri bugün düzenlendi. Yabancı basının izlemesine izin verilmeyen gösterilerde 'diktatöre ölüm' sloganları atıldığı ve onlarca gözaltı olduğu kaydedildi.

14.02.2011 - 11:47

İran’da 'yeşil' günler yeniden başlıyor

İran'da ‘Yeşil Devrim’ günleri yeniden başlayabilir. 2009’daki seçimler sonrasında yaşanan gösterilerden sonra en büyük muhalif gösterileri bugün yapıldı.

Mısır ve Tunus'taki halk ayaklanmalarından esinlenerek yapılan yürüyüşe binlerce kişi katıldı.

Başkent Tahran'daki yürüyüşü dağıtmak için güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gazın yanı sıra Paintball mermisi de kullandığı ve onlarca kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Görgü tanıkları, Azadi Meydanı yakınında küçük gruplar halinde toplanan göstericileri dağıtmak için, bir takım ve strateji sporu olan Paintball (boya topu) mermisi kullandığını belirtti.

Yetkililer tarafından yasaklanan gösterilerin başlangıçta sakin geçtiği, ancak bazı göstericilerin yönetim aleyhine 'diktatöre ölüm' şeklinde sloganlar attıkları ve çöp bidonlarını ateşe verdikleri açıklandı. Görgü tanıkları, yaralanan ve tutuklanan kişi olmadığını da söyledi.

Yektililerin, yabancı medya mensuplarının Tahran'da gösterileri izlemesine izin vermediği belirtildi.

ONLARCA GÖZALTI
Muhalefet lideri Mir Hüseyin Musavi'nin internet sitesi Kaleme'deki haberde, görgü tanıklarına dayanılarak, Tahran'ın bazı bölgelerinde güvenlik güçlerinin onlarca protestocuyu gözaltına aldıkları belirtildi.

Ülkenin üçüncü büyük kenti İsfahan'da da, polisle göstericiler arasında çatışma çıktığı, onlarca kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor. Şiraz kentinde de gösteri yapıldığı bildiriliyor.

'BİR KİŞİ ÖLDÜ' İDDİASI
Bu arada, Tahran'da yapılan gösteride bir kişinin öldüğü bildirildi.

Yarı resmi Fars haber ajansının haberinde, bu kişinin muhalefet destekçileri tarafından vurularak öldüğü iddia edilirken, gösteride bazı kişilerin de yaralandığı bildirildi.

LİDERLER ABLUKAYA ALINDI
Gösteri öncesinde ise İran devleti sıkı tedbirler aldı. Gösteriyi engellemek isteyen polis muhalif lider Mir Hüseyin Musavi'nin telefonlarını kesti ve evini ablukaya aldı.

Musavi'nin internet sitesi ''kaleme.com''un bildirdiğine göre, Musavi ve eşi Zehra Rahnavard'ın tüm sabit ve cep telefonları kesildi, ayrıca sabahtan beri evi polis araçlarıyla abluka altına alındı. ''Kaleme.com' sitesinde, "Cadde polis aracı dolu, trafik durdu"denildi.

Aralarında eski parlamento başkanı Mehdi Kerrubi'nin de bulunduğu diğer muhalefet liderleri, perşembeden bu yana evlerinde polis gözetimi altında bulunuyor.

GÖSTERİLERE YASAK
Muhalefet liderleri Mir Hüseyin Musavi ve Mehdi Kerrubi, bugün Tunus ve Mısır'daki halk isyanlarına destek gösterilerine izin verilmesini istemiş, ancak iktidar, hükümet karşıtı gösteriler için bir strateji olduğu gerekçesiyle hiçbir mitinge izin vermemişti.

Tahran Savcısı Abbas Caferi Dolatabadi ve milis kuvveti Besiçler'in şefi Muhammed Rıza Nagdi, gösteri düzenlememeleri için muhalefeti uyarmışlardı.

Ülkede bugün yapılan gösterilerle, 2009 aralık ayından bu yana sokağa çıkmayan reform yanlısı muhalefetin gücünü test ettiği yorumu yapılıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...