İran'da yolcu uçağı düştü

İran'da bir yolcu uçağı düştü. Uçaktaki yolcularının tümünün hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

15.07.2009 - 12:06

İran'da yolcu uçağı düştü

İran resmi haber ajansı IRNA, Tupolev tipi bir yolcu uçağının ülkenin kuzeyindeki Kazvin kenti yakınlarında bir açık alana düştüğünü bildirdi.


İran Devlet Televizyonu uçakta bulunan 168 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Kazada ölenlerin kimlikleri de açıklanmaya başladı. İran Sivil Havacılık Kurumu sözcüsü Rıza Caferzade devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, uçakta 153'ü yolcu, 15'i mürettebat olmak üzere 168 kişi bulunduğunu söyledi.

KALKTIKTAN 16 DAKİKA SONRA DÜŞTÜ
IRNA'nın haberinde, uçağın Tahran'daki İmam Humeyni Havaalanı'ndan yerel saatle 11.33'de havalandı. Uçağın kalkıştan 16 dakika sonra alevler içinde düştüğü belirtildi. Yetkililer düşme nedeninin teknik sorunlar olduğunu açıkladı, ama teknik sorunların ne olduğu henüz belirtilmedi.Uçağın acil iniş için izin istediği de gelen bilgiler arasında.

Kaza yerinden ulaşan ilk görüntülerde ise, uçağın tamamen parçalandığı görülüyor.

Uçaktaki yolcuların çoğunluğunun Ermenistan vatandaşı olduğu belirtiliyor. Hayatını kaybeden 168 kişiden 10'unun ise İran Judo Genç Milli Takımı sporcuları olduğu açıklandı.

8 sporcu ve 2 antrenörden oluşan takımın, 6 Ağustos'ta Macaristan'da yapılacak müsabakalara hazırlanmak için Erivan'a gitmek istediği kaydedildi.

Hazar Havayolları'na ait olan uçak Tahran-Erivan seferini yapıyordu. Hazar Havayolları 1993 yılında İran ve Rusya ortaklığında kuruldu.

Kazvin'deki kriz masası direktörü Hüseyin Behzadpur IRNA haber ajansına yaptığı açıklamada, uçağın tamamen parçalandığını, alevler içinde olduğunu söyledi ve muhtemelen uçaktaki herkesin öldüğünü dile getirdi.

AMBARGO NEDENİYLE UÇAK KALİTESİ DÜŞÜK
Sık sık uçak kazalarının meydana geldiği İran'da yetkililer, düşüş nedeninin Amerikan ambargosu olduğunu savunuyor.

ABD ambargosu nedeniyle Batı ülkelerinden yeni teknolojik yedek parça satın alamayan İran’da, Sovyet yapımı eski uçak yedek parçaları kullanıyor.

İran Havayolları'nın filosunda bulunan uçaklar 1979 İran İslam devriminden önce alınan Boeing, Airbus, Fokker ve Tupolev’den oluşuyor.

2006 VE 2002'DE DE İRAN'DA UÇAK KAZASI OLMUŞTU
Şubat 2006'da, İran Airtour'a ait Rus yapımı TU-154 uçağı Tahran'a inişi sırasında çakılmış, uçaktaki 148 kişiden 29'u ölmüştü. 2002'de meydana gelen başka bir kazada da Tupolev tipi yolcu uçağı İran'ın batısında düşmüş, uçakta bulunan 199 kişi ölmüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...