Ayetullah Ali Hamaney'in açıklamaları, sertlik yanlılarının sıklıkla dile getirdiği suçlamalarla çelişiyor. Muhalefetin önde gelen bazı üyeleri şu anda Tahran'da ülkede huzursuzluk çıkarmak için yabancı güçlerle birlikte çalışmaktan yargılanıyor.

İran devlet televizyonunda okunan açıklamasında Ayetullah Hamaney, "Son olayların liderlerini, bu konuda bana bir kanıt sunulmadığı için, ABD ve İngiltere gibi yabancı ülkelerin emrinde olmakla itham etmiyorum." dedi.

Hamaney'in sözleri, bu aşamada gerginliği yatıştırmaya çalıştığı yolunda yorunlanıyor.

Hamaney, dış bağlantı iddialarına inanmasa da en az 30 kişinin öldüğü gösterilerin, "öncülerinin haberi olsun ya da olmasın" önceden planlanmış olduğuna "kuşku bulunmadığını" söyledi. Hamaney, "Neyse ki düşmanlarımızın İran'da olup bitenleri hala anlayamaması nedeniyle bu plan alaşağı edilmiştir" dedi ve ekledi:

"İran ulusu düşmanlarımızın yüzüne bir tokat vurmuştur, ancak onlar hala umutlular ve bu konunun peşinden gitmeye devam ediyorlar."

‘YÜZLERCE KİŞİ TUTUKLANDI’
Muhalefet liderleri cumhurbaşkanlığı seçimini Ahmedinejad'ın kazandığının açıklanmasının ardından başlayan gösterilerde onlarca kişinin öldüğünü ve yüzlercesinin de tutuklandığını söylüyor.

Gerginlikte rolü olduğu iddia edilen kişilerin yargılamaları devam ediyor. Ancak bazı gözlemciler bunların göstermelik davalar olduğunu söylüyor.

‘LİDERLER DE TUTUKLANSIN’
Yönetimdeki sertlik yanlıkları ise seçime katılan muhalefet adaylarından Mir Hüseyin Musavi ve Mehdi Kerrubi ile eski cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani'nin tutuklanmasını talep ediyor.

Sertlik yanlıları Rafsancani'yi, ABD ve İngiltere'nin İran'ı istikrarsızlaştırmak için uyguladığı bir planın parçası olmakla suçluyor. Ayetullah Hamaney ise "böylesi önemli konularda şüpheler ve söylentilere dayalı olarak hareket edilemeyeceğini" söyledi.