İran'dan ABD'ye cevap

İran ABD'nin 'müdaheleci' açıklamalarını protesto etti.

Anadolu Ajansı 17.06.2009 - 17:45

İran, ABD'nin, son cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili açıklamalarını "müdahaleci" diye niteleyerek, protesto etti.

Fars haber ajansı, ABD'nin İran'daki çıkarlarını temsil eden İsviçre büyükelçisinin İran Dışişleri Bakanlığına çağrıldığını bildirdi.

Ajans, Dışişleri Bakanlığının büyükelçiye, ABD yetkililerinin seçim sonuçlarıyla ilgili açıklamalarından duyulan "rahatsızlığı ve protestoyu" ilettiğini kaydetti.

Fars ajansı Kanada Büyükelçiliğinden üst düzey bir diplomatın da bugün Dışişleri Bakanlığına çağrıldığını belirtti.

İran Dışişleri Bakanlığı, dün de AB ülkelerinin büyükelçilerini çağırarak, bu ülkelerin yetkililerinin seçim sonuçlarıyla ilgili açıklamalarını protesto etmişti.

ABD'DEN YANIT
İran'ın 'müdahaleci' açıklamasına cevap gecikmedi. ABD, Dışişleri Bakanlığı ve Beyaz Saray aracılığıyla yaptığı iki açıklamayla Tahran'ın suçlamalarını reddetti.

Ancak Beyaz Saray açıklamasında, Başkan Barack Obama'nın, İranlıların barışçı gösteri hakkını desteklemeye devam edeceği kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü P.J. Crowley, "Başkan'ın daha önce söylediği gibi İranlıların seçimler ve sonuçlarıyla ilgili tartışmalarına karışmıyoruz" dedi.

Washington'ın, Tahran'ın içişlerine karışmadığını söyleyen sözcü, Tahran'ın bu konudaki şikayetini iletmek üzere ABD'nin, İran'daki çıkarlarını temsil eden İsviçre Büyükelçisinin, İran Dışişleri Bakanlığına çağrıldığını doğruladı.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada da Obama'nın, İran'ın iç tartışmasına "karışmadan" İranlıların seçim sonucunu barışçı biçimde protesto hakkını destekleme devam edeceği bildirildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...