Uluslararası haber ajansı Reuters'ın haberine göre, İranlı hackerler, aylardır ABD merkezli Bank of America, Citigroup ve JP Morgan Chase'e siber saldırı gerçekleştirdi.

Haberde, söz konusu saldırılardan ABD bankalarının ne kadar etkilendiği, zarar görüp görmediğinin ise henüz bilerlenemediği belirtildi. İranlı hackerların, söz konusu bankaların hesaplarını çalıp çalmadıklarının da henüz belirlenemediği vurgulandı.

İranlı hackerların saldırılarının, bankaların hizmet vermesini engellemek şeklinde gerçekleştirildiği belirtilen haberde, bu yöntemle Bank of America, Citigroup ve JP Morgan Chase'ın internet sayfalarının kullanılamaz hale getirilmeye çalışıldığı ileri sürüldü.

Reuters'ın haberinde, ABD bankalarına saldırı emrinin İran rejimi tarafından mı verildiği yoksa yurtsever İranlı hackerlar kendi başlarına mı hareket ettiğinin ise netlik kazanmadığı belirtildi.

ABD BANKALARINA UYARI
ABD Bankalar Birliği'nin geçtiğimiz hafta yeni siber saldırılar olacağı konusunda bankaları uyardığı da haberde vurgulandı.

İran, nükleer tesislerinin 2010 yılında Stuxnet virüsü tarafından saldırıya uğraması sonrasında, siber savaş için önemli yatırımlar yaptı. Stuxnet virüsünün ABD üzerinden İran nükleer tesislerine saldırı gerçekleştirdiği ortaya çıkmıştı.