İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'ten Ankara'ya ziyaret

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, bugün Ankara'ya geldi. Konaklayacağı otele girişinde, basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Zarif, bölgede endişe verici gelişmeler yaşandığını belirterek, "Bu olaylarla ilgili Türkiye ile yakın görüş alışverişinde bulunmamıza ihtiyaç var" dedi.

Haberler - NTV Haber - Anadolu Ajansı 07.06.2017 - 18:21

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'ten Ankara'ya ziyaret

Türkiye'ye gelen İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Ankara'da temaslarda bulundu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KABUL ETTİ

İran Dışişleri Bakanı Zarif'in ilk adresi Beştepe oldu. Bakan Zarif, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi.

Görüşmede başta Arap dünyasında yaşanan Katar krizi olmak üzere terörle mücadele başlıkları ele alındı. Görüşme 1 saat sürdü.

MEVKİDAŞIYLA DA BİR ARAYA GELDİ

Zarif, Erdoğan'ın ardından ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi.

Dışişleri kaynaklarından elde edilen bilgiye göre görüşmede, Suriye başta olmak üzere bölgesel konular masaya yatırıldı.

Görüşmede ayrıca, ikili ilişkiler ve Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi hazırlıkları ele alındı.

''BÖLGEDE BİZİM İÇİN ENDİŞE VERİCİ GELİŞMELER YAŞANIYOR''

Zarif, Ankara’da konaklayacağı otele girişinde, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bakan Zarif, sözlerine ülkesinde yaşanan terör saldırısında hayatını kaybedenler için taziye dileklerinde bulunarak başladı.

"Bu saldırı halkımızın teröre karşı duruşunu daha da güçlendirecektir" diyen Zarif, güvenlik güçleri ve İran halkıyla bu tür saldırılara karşı her zaman karşı koyacaklarını söyledi. Zarif, yolculuk nedeniyle Tahran'daki terör saldırılarının ayrıntılarına ilişkin bilgi sahibi olmadığını ifade ederek, "Bölgede bizim için endişe verici gelişmeler yaşanıyor. Bu olaylarla ilgili Türkiye ile yakın görüş alışverişinde bulunmamıza ihtiyaç var" dedi.

Türkiye ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edileceğini belirten Zarif, yanı sıra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile de bir araya geleceğini ve bu görüşmelerde başta Suriye olmak üzere ikili ve bölgesel konuları değerlendireceklerini dile getirdi.

Sayfa Yükleniyor...